Genç Bayrak Gazetesi

12. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri

12. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bu yıl 12’ncisi organize edilen Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri kapsamında, “Her Hasat Bir Barış Buluşmasıdır” paneli yapıldı.

Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü gazeteci yazar Güngör Uras’ın yaptığı panele, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay ve İsrail’den Zeytincilik Proje Yöneticisi Oded Salmon konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Karatay, zeytinin altından çok daha değerli olduğunu ifade ederek, zeytinyağının da antioksidan olduğunu söyledi.

Zeytinyağının insan sağlığı açısından yararlarına değinen Karatay, “Zeytinyağı, kalp krizi, her türlü kanseri ve şeker hastalığını önlüyor. Soğuk sıkım zeytinyağını az tüketen toplumlarda hastalıklar artış ivmesi gösteriyor. İnsan, vücudundaki milyonlarca mikropla birlikte yaşar. Ancak vücuttaki bakteriler görevini yapmadığı zaman hastalıklar başlar. Bu bakterilerin hastalık üretmesi halinde ise buna en iyi ilaç zeytinyağıdır. Zeytinyağı kilo aldırmaz, kilo verdirir.” dedi.

“Her gün en az bir fincan zeytinyağı içilmeli”

Karatay, insan ömrünün ortalama 70 yıl olduğunu hatırlatarak, “Zeytin ağaçları çok uzun ömürlü. Kuşaklar boyu insanlığa sağlık yayan zeytin ağacına insanoğlu olarak zeytin dalı uzatmalıyız. Zeytinlik alanların korunması için de ulusal bir çatı örgütü kurulmalıdır. Ayrıca zeytinyağı en güçlü antibiyotik. Bu yüzden de her gün en az bir fincan zeytinyağı içilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Karatay, zeytinlikler başta olmak üzere tarımsal alanlarda gübre yerine kaya tuzu kullanılmasını önerdi.

Zeytincilik Proje Yöneticisi Salmon da İsrail’de zeytin ve zeytinyağının kalitesinin arttırılmasına ve maliyetlerin düşürülmesine yönelik çalışmalar yapıldığını söyledi.

Salmon, zeytinlik alanlara yönelik havadan ilaçlama yapmadıklarını, çevreye herhangi bir zarar vermeden nokta atışı ilaçlama yoluna gittiklerini vurguladı.

Panele, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Bu arada, Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkan Vekili, İletişim Uzmanı Dr. Şaban Kızıldağ da etkinlik kapsamında İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde “Her Şeye Rağmen Mazeret Yok” başlıklı sunum yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ