Genç Bayrak Gazetesi

18. yılında Rahmetle anıyoruz

18. yılında Rahmetle anıyoruz

Ülkücü hareketin fikir babası ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin Genel Başkanı Sn. Alparslan Türkeş’in vefatının 18. yılında Türk Dünyası yasta…

04 Nisan 1997 tarihinde vefat eden Alparslan Türkeş, ölümünün 18. yılında Milliyetçi Hareket Partisi, Ülkü Ocakları Derneği ve Türk Dünyası tarafından anılıyor. 30 Kasım 1996 tarihinde Bandırma’ya teşriflerini görselleriyle birlikte kendilerinin anısına yayınlamaktayız. O dönemde Milliyetçi Hareket Partisi Bandırma İlçe Teşkilkatı Başkanlığı görevinde olan Mimar Şükrü Berber’e, Alparslan Türkeş’in Bandırma’ya gelişiyle ilgili görüşlerini istedik. Şükrü Berber :”1993 yılında mensubu olmaktan şeref duyduğum Milletçi Hareket Partisine ilçe başkanı seçildim. Alparslan Türkeş Bey’in direktif ve talimatları doğrultusunda parti tüzüğünü layıkıyla yerine getirdim. 1996 ortalarında teşkilatımla yaptığım istişare sonucu Türkeş Bey’in Bandırma’yı şereflendirmesi konusunda karar aldık. Yoğun bir ön hazırlık akabinde teklifimiz Sayın Genel Başkanımız Alparslan Türkeş tarafından kabul edildi. Ve nihayet 1996, 30 Kasımında kedilerini Bursa’da karşıladık. Zat-ı alilerine tahsis ettiğimiz makam arabası da bizimle beraber olmak kaydıyla, Bursa İl başkanlığının tahsis ettiği otobüsle, Bandırma’ya doğru yola çıktık. Hiç unutamadığım ve kendilerine hayran kaldığım bir anektodunu anlatmak istiyorum. Türkeş Bey, otobüsün en ön koltuğunda oturmaktaydı. Bizler de ayakta kendilerini izliyorduk. Yanına yaklaşıp “Başbuğum, tensip buyurursanız size tahsis ettiğimiz makam arabasına almak isteriz yada otobüste mi gitmek istesiniz?” sorduğumda bana “Evladım buranın uç beyi sensin. Nasıl emredersen öyle yaparız.” dedi. Bu ifade karşısında tek kelimeyle donakaldım. Türk dünyasının lideri bana ‘nasıl emredersen’ ifadesini kullanması, kendilerini mütevaziliğin doruğuna çıktığı kanaati hasıl oldu. Ben de kendilerine bu ifade karşısında ezile büzüle “Sizi makam aracımıza almak istiyoruz.” deme cesaretini gösterdim. Ve Fevzi Paşa’da kesilen kurban ardından makam aracımız da Bandırma’ya teşrif ettiler. İlk konaklaması yeni açılmakta olan Eken Prestige Otel’de oldu. Birkaç saatlik dinlenmenin ardından aynı yerde yemeğe katıldılar. Bandırmalı iş adamlarımızın ve partililerin doldurduğu salondaki konuşma, tam bir devlet adamı niteliğinde oldu. Daha sonra yemekler yenildi ve Kara Ali Acar kapalı spor salonunda düzenlemiş olduğumuz geceye gitmek üzere yola çıktık. Makam aracını Türkeş Bey’in bacanağı Muammer Doğanbay kullanıyor, kendileri de onun yanında oturuyordu. Ben, solumda il başkanım Sayın Ercüment Ataç ve sağımda koruması Tahsin bey ile arka koltukta oturuyordum. Kendileri bir ara hafif dönerek “Evladım buradan bir Milletvekili göndermeden ilçe başkanlığını bırakma.” ifadesi, bende emir telakki oldu. Ben de “Emredersiniz.” diye cevap verdim. Oysa hakkımda yapılan bazı dedikodulardan rahatsız olmuş ve İlçe Başkanlığını bırakmak üzereydim. Ancak Türkeş Bey’in bu ifadesinden 4 ay sonra vefat etmesiyle birlikte, bende vasiyet haline geldi. Sonuçta seçimlerde 2 adet Milletvekili gönderdik. Umarım vasiyeti yerine gelmiştir.
Alparslan Türkeş, 1954 yılında üsteğmenlik rütbesindeyken 58. piyade alayında komutan olarak görevlendirildi. Bandırma, Edincik ve Marmara gibi bölgelerde görev yaptı. O sıralar Hacıyusuf Mahallesi’nde arkadaşlarını kıramayarak bir arsa satın almıştı. Yine ilçe başkanlığım dönemliğinde bahse konu arsaya inşaat yapmak istedim. Bacanağı Muammer Doğanbay’ı görevlendirerek kendisiyle el birliği yaptık ve inşaatı ikmal ettik. Ancak Türkeş Bey’in 1996, 30 Kasımındaki teşriflerinde inşaatın sadece beton armesi bitmiş idi. Malumunuz olduğu üzere 4 Nisan 1997 yılında kendilerini kaybettik. İnşaatın bitmiş halini 6-7 muhafaza ettiysem de hırsızların ve kednini bilmezlerin tutarsız davranışlarıyla mezberelik haline geldi. Müeatlit defalar mirasçılarıyla görüşme yaptıysam da ne satışını ne de bakımını kabul ettirebildim. Halen daha İnşaat işler acısı bir durumdadır.
Milliyetçi Hareket Partisi’nin Genel Başkanı ve Ülkücü Hareket’in fikir babası Alparslan Türkeş Bey’in yokluğu şiddetle hissedilmektedir. Milliyetçi Hareket Partisi’nin politikalarının yetersiz olması, PKK’nın hortmasına ve dünya gündeminin değişmesine sebebiyet vermiştir.
Kendilerini rahmetle anıyor, mekanının cennet olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ