Genç Bayrak Gazetesi

19 Mayıs Kuvâ-yi Milliye Şehrinde Coşkuyla Kutlandı

19 Mayıs Kuvâ-yi Milliye Şehrinde Coşkuyla Kutlandı
  • 21 Mayıs 2022, 07:36

Cumhuriyetimizin banisi Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki silah arkadaşlarının Samsun’dan Anadolu’ya ayak basarak Milli Mücadele meşalesini yaktıkları tarihi günün 103. yıl dönümü tüm Türkiye’de olduğıu gibi Balıkesir’de de büyük coşkuyla kutlandı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen resmi kutlama töreni, saat 09:30’ da Gar önündeki Gençlik Yürüyüşü ile başladı. Balıkesir Tren Garı önünde protokol üyeleri, askerler, sporcular, gönüllü gençler ve vatandaşlar Türk bayrakları ile Atatürk Anıtı’na yürüdü.
Anıttaki tören; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, Atatürk Anıtına çelenk sundu.
Salon Programı, Şehit Turgut Solak Spor Salonunda gerçekleştirildi. Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ve İl protokolünün katılımıyla, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından gençlerin coşkusu ile 19 Mayıs programı başladı. Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu’nun açılış konuşmasıyla program devam etti.
İl Müdürü Arıcıoğlu “En büyük zenginliğimiz olan gençlerimiz; erdem, irade ve cesaretle Türkiye’yi şahlandıracaktır. Ülkemiz gençlerimizle süper güç olacak, istihdamımız gençlerimizle büyüyecek, vizyonumuz gençlerimizle genişleyecek, Olimpiyatlar gençlerimizle zenginleşecek, kültür sanat gençlerimizle derinleşecek, Türkiye Cumhuriyeti gençlerimizin omuzlarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaşacaktır. Gençlerimize her alanda güveniyor ve onlarla gurur duyuyoruz. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımını atan, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere; Bandırma Vapurundaki yol arkadaşlarını, onları ilk önce Samsun’da, ardından Havza, Amasya, Erzurum, Sivas’ta bağrına basan Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, Kore’de, Kıbrıs’ta, Kuzey Irak’ta, Suriye’de, uzun yıllardır süren terörle mücadelede, 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan, gazi olan tüm askerlerimizi, polislerimizi, ülke sevdalılarımızı rahmetle minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı uzun ömürler temenni ediyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.” dedi.
Kutlama programında Gönüllü gençler tarafından “Mustafa Kemal’in Kağnısı” ve “Bayrak” şiirlerinin okumasıyla devam etti. Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Jimnastik Sporcuları, Kurtdereli Mehmet Pehlivan Spor Lisesi öğrencilerinin spor gösterileri göz doldurdu.
Balıkesir Bakım Mühimmat Okulu Bölge Bando Komutanlığının öğrencilerle birlikte seslendirdiği çeşitli ezgiler büyük alkış alırken, katılım sağlayan vatandaşlar da eşlik etti. 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından Gençlik Merkezleri Kültür ve Sanat Yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri, Vali Hasan Şıldak ve il protokolü tarafından verildi. Salon programı 19 Mayıs Gençlik Ruhu Sergisinin gezilmesi ile sona erdi.
/Rana Berber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ