Genç Bayrak Gazetesi

“20 Kasım ’Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutluyorum”

“20 Kasım ’Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutluyorum”
  • 20 Kasım 2020, 07:03

Deva Partisi Karesi İlçe Başkanı Onur Ayan, Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Yayımladığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“BM Genel Kurulu’nda 20 Kasım 1989 günü kabul edilen “Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi” hiçbir ayrım gözetmeden her çocuğun sahip olduğu hakları belirtmekte ve güvence altına almaktadır. Dili, dini, ırkı, rengi ne olursa olsun tüm çocukların güzel bir dünyada yaşayabilmesi için bütün ülkelerin seferber olması şarttır.

Günümüzde tüm dünya ülkelerinde çocuklarımız savaşla, açlıkla, şiddetle yaşam mücadelesi içinde,güvensiz bir ortamda yetişiyor. Bu nedenle; çocuklarımızın; bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı olmalarına tüm dünya ve toplum olarak temel önceliği vermek hepimizin görevi olup, ülkemize ve insanlığa yararlı bireyler yetiştirilmesi hepimizin ortak sorumluluğudur.

Ülkemizde çocuk işçiler, çocuk gelinler, cinsel istismara uğrayan çocuk sayımız gün geçtikçe artıyor. Bunu engellemek için hükümetin bir an önce yükümlülükleri daha katı, ciddi kararlar alması gerekmektedir. Yıllardır mücadele ettiğimiz ve sonuna kadar da mücadele etmemiz gereken çocuklarımızın haklarını korumak ve onlara da aşılamak birincil görevimizdir.

Yaygınlaşan yoksulluk; ailelerin çocuklarına ilgisizliklerine,aile içi şiddete,çocuk yaşta evlendirilmeye, çocukları zorla çalıştırmaya hatta dilenciliğe sürüklüyor. Öncelikle anne baba olarak ve ardından toplum ve devlet olarak çocuklarımızın fiziksel, sosyal, duygusal her türlü ihtiyaçlarını karşılamak, onları korumak ve kollamak yükümlülüğündeyiz. Her türlü istismardan korunmuş, üreten, özgüveni olan, düşünen, kendini geliştirmiş, geleceğine sahip çıkacak çocuklar yetiştirmek için çaba gösteren milletler, gelişimlerini sürdürerek geleceğe güvenle adım atar.

Atatürk’ün çocuklara, gençlere bıraktığı ülkemizde, biz çocuklarımıza sahip çıkamayarak, ben seni koruyamadım, seni eğitimden yoksun bıraktım, oyun hakkını ve çocukluğunu elinden aldım, geleceğini kararttım, bununla da yetinmeyip sana tecavüz ederek hayatın boyunca yaşayacağın ağır bir travma ile başbaşa bırakıp tecavüzcünü aklarken ses çıkaramadım sana sahip çıkamadım mı diyeceğiz, bu unatçla mı yaşayacağız. Sizler bu koltuklara millitimizin oylarıyla milletimizce seçilerek geldiniz, halkımız sizlere hesabını soracak ve bizler sonuna kadar direneceğiz.Bu akıl dışı, mantık dışı, vicdan dışı, insanlık suçundan ve tecavüzcüleden de çocuklarımızı koruyacağız.Vatanı korumak çocukları korumakla başlar. Ülkemize bu ayıbı yaşatmayacağız.

Güne korkuyla gözlerine açan masum çocuklarımızı, insanlık adına ele ele vererek tüm dünya adına güzel bir gelecek için, çocuklarımıza kaliteli yaşam sunabilmek dileğimle, bütün çocuklarımızın aydınlık ve huzur dolu bir geleceğe sahip olmaları umuduyla 20 Kasım ’Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutluyorum.”
/Metin Yamaner

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ