Genç Bayrak Gazetesi

5 Aralık Kadın Hakları Günü

5 Aralık Kadın Hakları Günü

Toplumlara, uluslara ve sürekli kıyaslandığı erkeğe can veren kadın;tabiatın en fedakâr varlığıdır. Hal böyleyken bugün kadına hak ettiklerinin verilmemesi tam tersine eziyet ve şiddet görmesini tartışıyor olmamız ile tecavüze uğrayan kız çocuklarımızı ve kadınlarımızı tecavüzcüsüyle evlendirmeye çalışan zihniyet ile aynı ülke içinde yaşıyor olmamız hem tüm insanlık hem de tüm toplumlar için büyük bir utançtır. Bizim kadınımız, Türk kadını anadır, candır. Türk kadını, sırtında mermi taşıyarak, erkeğiyle cephede omuz omuza çatışarak, yaraları sararak en büyük görevleri yapmışlardır. Sağlam ve sağlıklı bir aile güçlü bir halkın ve devletin temel koşuludur. Ailenin temelinde de annenin, kadının rolü çok büyüktür. İşte bu sebeple toplumu ayakta tutan kadınlarımızın; eğitimli, bilgili ve bilinçli olması gerekmektedir ki ülkemiz; çağdaş, demokratik, ileri bir toplum olarak her alanda güçlenir ve kadınlarımız ile eğitim, istihdam, sağlık, siyaset gibi alanlarda eşit fırsat ve olanaklarla ülkemizin çağdaşlık,modernlik seviyesi yükselir.

KADINLARIMIZ; DEMOKRASİMİZİN EŞİT
BİREYLERİ VE EN ÖNEMLİ
UNSURLARIDIR.

Bugün her alanda kadın sayısının artıyor,değişim ve dönüşüm gerçekleşmeye çalışılınıyor. Fakat bu yeterli değildir. Bunun yeterli olmamasının sebebi iktidarın kadınlara istihdam sağlamak istememeleri, kadınların çalışma hayatına girmelerinden dolayı işsizliğin artması gibi son derece saçma mazeretlerle iktidar yandaşı vatandaşlarımızın bu sözlerin peşinden gitmesiyle kadınlarımız üzerinde evde ki eş,baba,ağabey tarafından baskı uygulanmasıdır.

Bakınız; Cumhuriyetimizle birlikte kadınlarımızın hak ettiği yeri alması gerektiğini her fırsatta vurgulayıp Türk kadınının sosyal ve kültürel alanda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmalarını hedeflemiştir. Türk kadını, seçme ve seçilme hakkını, Avrupa ülkelerden çok önce kazanmıştır. Türk kadınına seçme seçilme hakkı verilmesine, kadınlarımızla ilgili birçok yasal düzenlemeler yapılmasına rağmen bugün kadınlarımızla ilgili birçok sorun hala çözülememiş, cinsiyet ayrımcılığı ortadan kaldırılamamıştır. Kadınlarımızın hak ettikleri değerlere ulaşabilmesi dileklerimle Türk kadınının, “ Seçme ve Seçilme Hakkı’”nı kazandığı günün 82’inci yıl dönümünü ve “Kadın Hakları Gününü” kutluyor;sözlerimi Atamızın bir sözü ile bitirmek istiyorum. “Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan imkan, ilmi bakımdan da ihtimal yoktur”. Mustafa Kemal ATATÜRK

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ