Genç Bayrak Gazetesi

AHMET AKIN ENERJİ KOOPERATİFÇİLİĞİNİ ANLATTI

AHMET AKIN ENERJİ KOOPERATİFÇİLİĞİNİ ANLATTI

Elektrik enerjisi ve enerji kooperatifçiliği konusunda kapsamlı bir sunum yapan Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın “ Enerji, günümüz dünyasının en önemli konusu. Bugün Ortadoğu’da yaşanan sorunların temelinde de enerjinin oluğunu biliyoruz. Biz ülke olarak maalesef çok yüksek oranda dışa bağımlı durumdayız. Bu bağımlılığımızı azaltmamızın mümkün olduğunu biliyoruz. Yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları bakımından çok zengin bir potansiyele sahibiz. Bu kaynakları harekete geçirdiğimizde, devreye aldığımızda bağımlılık oranı da düşecektir. Yenilenebilir kaynaklarımızdan tüketildiği yerde enerji üretme olanağımız var. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak enerji yatırımlarında halk katılımını çok önemsiyoruz. Bunun enerji kooperatifleri yoluyla sağlanabileceğini düşünüyoruz. Belediyelerimiz öncülüğünde kurulacak enerji kooperatifleri kanalıyla halkımıza temiz ve daha ucuz enerji sağlayabileceğiz” dedi.

DÜNYADA ENERJİ
SEKTÖRÜNDE YENİLENEBİLİRE DOĞRU BİR DÖNÜŞÜM YAŞANIYOR

Toplantıda enerji konusunda ayrıntılı değerlendirmeler yapan Akın “Paris İklim Anlaşması ile birlikte tüm dünyada fosil yakıt döneminden temiz enerji teknolojilerine geçiş hızlandı. Yenilenebilir enerji yatırımlarına hız verildi. 2015 yılında dünyada devreye giren elektrik santrallerinin %90’ı yenilenebilir enerjiden oluştu. Dünyada bu yönde bir trend var. Karbon emisyonunun üçte ikisinden enerji sektörü sorumlu. Bu açıdan yenilenebilir enerji iklim değişikliği sorununun çözümünde öne çıkmaktadır” dedi.

ÜLKE OLARAK ZENGİN
YENİLENEBİLİR ENERJİ
KAYNAKLARINA SAHİBİZ

Konuşmasında ülkemizin yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeline de değinen Ahmet Akın “Türkiye olarak yenilenebilir kaynaklarda şanslı ülkelerdeniz. Güneş, Rüzgar, Jeotermal ve biyokütlede pek çok ülkeden daha fazla potansiyele sahibiz. Özellikle güneşte toplam elektrik ihtiyacımızın iki katına yakın potansiyelimiz var. 2015 yılında tükettiğimiz elektriğin %56’sını ithal kaynaklardan elde etmişiz. Bu kadar zengin yenilenebilir kaynaklarımıza rağmen enerjide dışa bağımlı halde olmamız üzerinde ciddiyetle düşünmemiz gereken bir konu. Yenilenebilir kaynaklarımızı devreye almamızın en etkili yolu da başka ülke örneklerinde olduğu gibi enerji kooperatifçiliğini geliştirmemizden geçmektedir. Bu konuda uygulamada yaşanan sorunların hızla çözülüp, enerji kooperatiflerinin yolunun açılması zorunluluk olmuştur” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ