Genç Bayrak Gazetesi

AKP, Rant Uğruna Vatandaşın Sesini Duymamazlıktan Geliyor

AKP, Rant Uğruna Vatandaşın Sesini Duymamazlıktan Geliyor

Gönen Çayı’ndaki kirlilik tekrar Meclis gündeminde!

Havutça, Gönen Çayındaki kirliliği gündeminden düşürmeyerek konuyu tekrar Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı ve yaşanan kirlilikle ilgili yaptığı inceleme ve tespitleri hazırladığı araştırma önergesiyle Meclis Başkanlığına verdi.

Gönen Çayında yaşanan kirliliğe dur deme adına yuğun uğraşlar veren Havutça, halk sağlığını tehdit eden kirlilikle ilgili vatandaşların şikayetlerine rağmen yetkililer bu konuyu dikkate almamasını; “AKP rant uğruna vatandaşın sesini duymamazlıktan geliyor” diyerek özetledi.

Havutça, verdiği araştırma önergesinin gerekçesinde şu ayrıntılara yer verdi;

“Günümüzde hızlı nüfus artışı ile beraber, yoğun ve kontrolsüz şekilde yapılan sanayileşme çalışmaları doğaya büyük zararlar vermekte. Çarpık sanayileşmenin akabinde, doğamıza ve çevremize geri dönülmez tahribatlar bırakmaktayız.

Balıkesir-Çanakkale bölgesinin önemli akarsularından biri olan Gönen Çayı’nın hızla kirlenmesi, çevreyi, halk sağlığını tehdit etmesi, bölgede yaşayan halkın şikayetlerine rağmen yaşanan kirliliğin yetkililer tarafından dikkate alınmaması durumun vahametini ortaya koymaktadır.

Gönen Çayı, endüstriyel atıklar, tarımsal alanda kullanılan birtakım kimyasallar ve kanalizasyon atıkları nedeniyle hızla kirlenmektedir. Bu yoğun kirlilik çevreyi ve halk sağlığını ciddi derecede tehdit ettiği gibi Gönen Çayının etrafında bulunun fabrikalar arıtmalarını kullanmayarak pis dejarz sularını direk akarsuya boşaltıp bölge halkının sağlığı üzerinde dolaylı ve direkt olarak büyük tahribatlar yaratmaktadır.

Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliğin insanların sağlığını, güvenliklerini ve yaşamlarını tehdit edecek boyutlara ulaşmasına rağmen yetkililerin bu konuda duyarsız kalması yaşanan durumu kronikleştirmiştir.

Toplum ve insan sağlığı açısından önemli olan bu konunun araştırılarak tespitlerin yapılması, gerekli önlemlerin alınması, yaşanan sorunların çözümü ve akarsuların korunması noktasında gerekli adımların atılması bölgenin ekolojisi açısından ayrı bir öneme haizdir.

Gönen Çay’ında kirlilik ile ilgili olarak ölçüm, tespit ve kalite kriterlerin belirlenmesi, kirlilik ile ilgili her türlü ölçüm, izleme, analiz ve kontroller yapılması, kirlenme konuları ile kirlenmenin mevcut olduğu veya olması muhtemel bölgeler ve sektörler tespit edilmesi gerekmektedir.

Kirliliğin temelleri ile ilgili teknik, idari ve finansman bakımından çözümünü sağlayan kaynağın bulunması için, Gönen Çayı’na atık bırakan endüstri kuruluşlarının tespit edilmesi ve kirliliğin önlenmesi, çayı kirleten unsurlara gerekli müdahalelerin yapılması önem arz etmektedir.

Yasaklanacak ve kısıtlanacak atık ve kimyasalların ve bunlar ile birlikte Gönen Çayı’nın kirliliğine yol açabilecek maddelerin belirlenmesi, kirliliğe neden olan kurum ve kuruluşlar tespit edilmesi ve derhal kirliliğe yol açan noktaların belirlenerek acilen önlem alınması bölgemiz ve halk için yaşamsal önemdedir.

Gönen Çayı’nın mevcut durumunun tespiti, çevrenin ve insan sağlığının korunması, kirliliğin önlenmesi ve ortaya çıkan tehditlerin ortadan kaldırılması için yapılacak çalışmaların saptanması gerektiğini bu konuyla ilgili kapsamlı bir çalışmanın yapılması gereklilik arz etmektedir.

Gönen Çayının koruması ve sürdürülebilir yönetim konusunda, mevcut durumun ve insan sağlığını daha fazla tahrip olmasını önleyici projelerin saptanması, boyutu gittikçe büyüyen kirlenmenin yarattığı tehdidin ve bu tehdidin nasıl giderileceğini kapsamlı olarak araştırılması için Meclis araştırılması açılmasını arz ederim.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ