Genç Bayrak Gazetesi

Altın Portakal yeniliklerle başlıyor

Altın Portakal yeniliklerle başlıyor

Ülkemizin en şaşaalı film festivali olan Uluslararası Antalya Film Festivali, yarın gece Expo’daki açılış töreniyle 53. yaşına girecek. 23 Ekim’de ise sonlanacak. Açılış töreninde onur ödülü alacak Audrey Tautou’ya ek olarak Andie MacDowell, Rutger Hauer, Connie Nielsen, George Hamilton ve John Savage’ın da hazır bulunması bekleniyor. 2016’da da son iki yılda görüldüğü üzere uluslararası program, ünlü konuklar ve yan etkinliklerle iz bırakma ezberi devam edecek gibi.

Antalya Film Festivali bu sene yine ulusal yarışmadan ziyade yan organizasyonlarla öne çıkacak gibi. Antalya Film Forum’a eklenen Film TMR sektörün bambaşka bir boyutunu festivale çekecek. Festival Merkezi’ne dönüştürülen Cam Piramit’in son halini merakla bekliyoruz. AKM Aspendos ile arasında kurulan ‘Festival Yolu’ ise aslında halkı sektör profesyonellerinin birikimleriyle heyecanlandıracak. Yani bugün yapılacak korteje eklenen başka etkinlikler de var.
TÜRKİYE PRÖMİYERLERİ ÖNE ÇIKIYOR

Uluslararası programda ise “Neruda”, “Yaşamın Kıyısında” (“Manchester by the Sea”), “Başkasının Evi” (“Skhvisi Sakhli”), “Kayıp Kral” (“King of the Belgians”), “Baba ve Oğul” (“Ostatnia Rodzina”), “Ithaca”, “Altamira”, “Planetarium”, “Dört Kadın Bir Hayat” (“Orpheline”), “Kartal Avcısı Kız” (“The Eagle Huntress”), “İtiraflar” (“Le Confessioni”), “Canavar” (“Oscuro Animal”), “Yeniden Ben” (“Complete Unknown”), “’48 Kavşağı” (“Junction 48”), “Kum Fırtınası” (“Sufat Chol”), “Ne Karada Ne Denizde” (“La Cienaga Entre El Mar y La Tierra”) gibi yurtdışında dikkat çeken yeni filmlerin Türkiye prömiyerlerine ağırlık verilmiş.

Bu sene seçkinin 70’in üzerine çıkarılması yarışmada 50.000 avroyu bulan para ödülüyle paralel olarak tutarlı bir davranış. Üç eksikle uluslararası yarışmadan kişisel favorilerim ise “Başkasının Evi” ve “Tereddüt”.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ