Genç Bayrak Gazetesi

Aşmak İçin Hareket Projesi

Aşmak İçin  Hareket Projesi

Engelli bireylerin topluma kazandırılması, sosyalleşmesi, spor yaparak sağlıklı bireyler olmaları, yeteneklerinin tespit edilmesi için engelli ve engelsiz bireylerin bir arada spor yapması için yaptığımız “AŞMAK İÇİN HAREKET PROJEMIZ” kapsamında Balıkesir Valiliğimiz koordinesinde Büyükşehir Belediyemiz,Karesi Kaymakamlığımız,Karesi Belediyemiz, Altıeylül Belediyemiz,Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz,İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz,Aile Sosyal Politikalar Il Müdürlüğümüz,Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Beyaz Ay Derneği katkıları ile hazırlanan programa Sayın Valimiz Ersin YAZICI tesislerimizde yapılan çalışmaları protokol üyelerimizin katilimi ile ziyaret etti,proje hakkında bilgi aldı ve öğrencilerle sohbet etti. Emeği geçenlere teşekkürler…

AMAÇ:

“Aşmak İçin Hareket” Projesi kapsamında engelli ve engelsiz olan vatandaşlarımızı kaynaştırmak, etkinliğe katılacak engelli vatandaşlar arasında spor yapabilecek bireyleri belirlemek amacıyla, Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Karesi Kaymakamlığı, Altıeylül Belediye Başkanlığı, Karesi Belediye Başkanlığı, Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Türkiye Beyazay Derneği Balıkesir Şubesi arasında yapılacak işbirliğinin esas ve usullerini belirlemektir.

KAPSAM:

“Aşmak İçin Hareket” Projesi kapsamında engellilerin her türlü fiziksel aktivite, hareketlilik, oyun ve sporla ilgili projelerin ve uygulamaların; Valiliğimize bağlı ilgili kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör, sosyal taraflar ve sivil toplum örgütleri işbirliği ile yürütülmesini kapsar.

PROTOKOL KAPSAMINDA
YAPILACAK İŞLER:

(a) Faaliyetler kapsamında özel / resmi kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğinin yapılması. İş birliği yapılarak, okullarla koordineyi kurmak, engelliler spor grupları oluşturmak.

(b) Protokol kapsamında toplumda engelli bireylere yönelik farkındalığı arttırmak, toplumu engelliler sporu konusunda bilinçlendirmek, engellilerin kiminle, nasıl, nerede ve ne düzeyde fiziksel aktivite, hareketlilik, oyun ve sportif etkinlikler yapabileceğini, bu aktivitelerle de engelli bireylerin özgüvenlerini arttırmak topluma etkin bireyler olarak katılımlarını desteklemek amacıyla seminerler, uygulamalar, eğitimler, tanıtım ve kampanyalar düzenlenmesi. Bu bağlamda, bilgilendirme toplantılarını müteakiben engelli ve engelli olmayanlarla birlikte sportif etkinlikler düzenlemek.

(ç) Bu etkinliklere katılacak, engelliler arasında yetenekli engelli çocuk ve gençleri belirleyerek spor hayatına devam etmelerini sağlamak.

YAPILACAK FAALİYETLER VE SPOR KURSLARI

1. Engelli ve Engelsiz bireylere Futbol,Atletizm,Okçuluk,Yüzme,Badminton,Masa Tenisi kursları vermek.

2. Engelli Bireylerle Karma Spor Müsabakaları, yarışmaları düzenlemek.

3. Engelli bireyler ve aileleri ile birlikte Doğa Yürüyüşü düzenlemek.

4. Engelli bireylerin ailelerine engelli bakım ve ilk yardım eğitimleri vermek.

5. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve Mayıs ayında yapılan Engeller haftasında çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler yapılması.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ