Genç Bayrak Gazetesi

Ayvalık Afet Bölgesi İlan Edilsin

Ayvalık  Afet Bölgesi İlan Edilsin

Ayvalık İlçemiz, 28.11.2016 günü saat 16 :00 da başlayan ertesi gece saat 03.00 sularına kadar devam eden aşırı sağanak yağışa maruz kalmıştır. Ayvalık’ta etkili olan yağış nedeniyle ilçenin bir çok cadde ve sokağı sular altında kalarak, yurttaşların ulaşım ve haberleşme olanakları ortadan kalkmıştır.

m2’ye 270 kg yağmur düşen ilçe ayrıca hortum felaketi ile karşı karşıya kalmıştır. İlçede çok sayıda ev ve iş yeri kullanılamaz hale gelmiş, ekonomik olarak yurttaşlarımız ciddi zarara uğramıştır.

Trafikte seyir halindeki ağır tonajlı araçların dahi sürüklendiğini göz önünde bulunduracak olursak, felaketin boyutlarını daha iyi anlamış oluruz.

Hiç bir can kaybının olmayışı tüm yurttaşların ortak sevinci olmuştur. Ancak Büyükşehir Belediyesine bağlı, BASKİ ve İtfaiyenin, bölgeye ulaşmaması, sadece gelen şikayetleri ve talepleri Ayvalık Belediyesine iletir konumda olması yurttaşlarımızı üzmüş, ve umutsuzluğa sevk etmiştir. Ayvalık Belediyesi ekipleri ve AFAD ekiplerinin çabaları ile yurttaşlarımız kısmen rahatlamıştır.

Bu bilgiler ışığında ;

1- Ayvalık’ta AFAD tarafından hasar tespiti yapılmış mıdır? Bölgedeki felaketin boyutu nedir? Ekonomik olarak zararın maliyeti ne olmuştur? Acil yardım olarak , zarar gören evsiz kalan ailelere nakit yardım yapacak mısınız? Bu konuda Valiliğe bir bütçe gönderilmiş midir? gönderilmiş ise ne kadardır?

2- Ayvalık’ta evleri zarar gören bir çok yurttaşımız şuanda otellerde kalmaktadır. Bu yurttaşların otel paralarını devlet ödeyemez mi ? Bu konuda bir çalışma yapacak mısınız?

3- Okullarda eğitime ara verildi, Okulların zarar durumu nedir? Eğitime devam edecek misiniz?

4- Ayvalık bölgesini AFET bölgesi ilan edecek misiniz? Bölgede yaşanan felaket Afet kapsamında değil midir? değilse hangi kapsamda sayılmaktadır?

5- Ayvalık’ta faaliyet gösteren esnafın vergi ve sigorta primleri gibi kamu alacaklarını erteleyecek misiniz? Özellikle yeniden yapılandırmadan faydalanan esnafın ödemeleri ile ilgili yeni bir kolaylık sağlayacak mısınız?

6- Bu olayda Büyükşehir belediyesi sorumluluklarını yerine getirmiş midir? Özellikle BASKİ ve İtfaiye ekiplerinin Bölgeye ulaşamamasını neye bağlıyorsunuz? Bu konuda ne gibi önlemler alacaksınız? Her hangi bir soruşturma açacak mısınız?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ