Genç Bayrak Gazetesi

Ayvalık’ta ‘Zeytin Hasat Şöleni’ Yapıldı

Ayvalık’ta ‘Zeytin Hasat Şöleni’ Yapıldı

Törende konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise 2005 yılında Türkiye genelinde kişi başı zeytinyağı tüketiminin yıllık 800 gram olduğunu hatırlatarak, “Bizler; Ayvalık Zeytin Hasat Şenlikleri düzenleyerek, halkın zeytin ve zeytinyağına yönelik farkındalığını sağlayarak bu tüketimi günümüzde yıllık 2 kilograma çıkarılmasını sağladık. Ama hedefimiz Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi zeytinyağı üreten ülkelerdeki yıllık tüketimin kişi başı 15-20 kilograma çıkarılmasıdır” ifadelerini kullandı.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in ardından kürsüye gelen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Darcan da, Türkiye genelinde 24 milyon hektar tarım arazisinin bulunduğunu ancak bu arazilerin sadece 3 buçuk milyon hektarının zeytin ağaçlarıyla kaplı olduğunu kaydetti.

Türkiye genelinde 172 milyon adet zeytin ağacının bulunduğuna işaret eden Darcan, “Hedefimiz zeytincilikte dünya ikinciliğini elde etmektir” dedi.

Törende konuşan CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, zeytin ve zeytinyağı sektörüne mevcut hükümetin yeterli göstermediğini savunarak, zeytin ağaçlarının kesilmesinin cinayet olduğunu ve zeytinlik alanlarda zeytin ağaçlarının talan edilmesine izin vermeyeceklerini ve hükümetin özellikle tarımsal alanlardaki politikalarını bir kez daha gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

Törende konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise zeytinyağının sağlık için çok önemli bir meyve suyu olduğunu vurgulayarak, “Ama ne yazık ki biz bu doğal değeri çok üretmemize rağmen, tüketemiyoruz” dedi.

Türkiye’de 2002 yılında zeytin ağacı varlığının 90 milyon olduğunu belirten Başkan Uğur, “Bugün ise hükümetimizin desteğiyle bu ağaç sayısı 170 milyona ulaşmış durumdadır. Büyükşehir Belediyesi olarak bölgemizde daha kaliteli zeytinin üretilmesi için zeytin ağaçlarını havadan ilaçlamaktayız. Bu yıl söz konusu ilaçlamalar için 4 buçuk milyon harcama yaptık. Biz Ayvalık’ı ve Ayvalık halkını önemsiyoruz. Bizim Ayvalık’a zeytin sektörü dışında da dev yatırımlarımız var. Yaptığımız yatırımlarla, Ayvalık’ın su sıkıntısı başta olmak üzere birçok devasal sorununa kalıcı çözümler bulmaya ve bu yönde de yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Yaptıklarımızın dışında, Ayvalık için planladığımız yepyeni projeler ve yatırım atakları olacaktır” diye konuştu.

Törende en son konuşmacı olan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı da Ayvalık ve çevresindeki coğrafyada yaşayanların çok şanslı olduklarını belirterek, “Bizler, devlet olarak her konuda başta zeytin üreticisi olmak üzere her konuda üreticimizin sorunlarına eğilerek, bu sorunların çözümlenmesi için çaba gösteriyoruz. Bu çabalar tüm hızıyla sürecektir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından gerçekleşen zeytinciliğin önde gelen sorunlarının ele alındığı panelde; Edremit Zeytincilik İstasyonu Müdürü Murat Çakır ile Ziraat Yüksek Mühendisi Nurdan Akbaş zeytin üreticilerinin sorunlarını ifade ederek, bu sorunların çözümlenmesi için yapılması gerekenler hakkında katılımcılara brifing verdiler.

Panelin ardından, kaliteli zeytin üreticileri; Kadir Çakır, Abdullah Servet Ertem, merhum Hüsnü Baysal adına oğlu Hasan Baysal’a Vali Yazıcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur tarafından plaketleri takdim edildi.

Daha sonra zeytin ağaçlarının bulunduğu alana geçen protokol üyeleri ve katılımcılar, burada bir zeytin ağacında makine yardımıyla sembolik hasat yaptı.

Vali Yazıcı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur tarafından toplanılan zeytinler Nostalji Tesislerinin sahibi Erdinç Tügen tarafından sıkılarak anında zeytinyağına dönüştürüldü ve protokol de zeytinin zeytinyağına dönüşmesi sürecini ilgiyle izledikten sonra yılın ilk hasat zeytinyağının tadına baktılar.

Protokol üyeleri ve katılımcılar Ayvalık’ta ilk kez düzenlenen Zeytin Hasat Şöleni nedeniyle zeytinyağı firmaları tarafından kuruşlan stantları ziyaret etti. Şölen; halk oyunları ekiplerinin gösteriminin ardından katılımcılara keşkek, pilav ve ayran ikramıyla sona erdi.

Ayvalık’ın, Mutluköy Mahallesi Nostalji Tesisleri’nde gerçekleşen hasat şöleninde; Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Darcan, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı, ATO yönetimi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi daire müdürleri, üreticiler ve vatandaşlar hazır bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ