Genç Bayrak Gazetesi

Bakkallar yasalara uyulmasını istiyor

Bakkallar yasalara  uyulmasını istiyor

EDREMİT Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Alparslan, zincir market ve alışveriş merkezi niteliğindeki iş yerlerine getirilecek standartlarla ilgili Belediye Meclisi’nde alınan kararın uygulanmasını istedi.
Balıkesir’in Edremit ilçesinin Çayiçi Caddesi’nde ardı ardına 8 zincir market açılırken, mahalle bakkalı sayısının sadece 3 olduğuna dikkat çeken Edremit Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Alparslan bu duruma tepki gösterdi. Belediye meclisinde alınan kararların uygulanmasını ve haksız rekabetin önüne geçilmesini istedi. Edremit Belediyesi’nde bu konuda alınan kararlara uyulmadığını ve esnafın darbe yemesine göz yumulduğunu öne süren Alparslan, “2014 yılında Edremit Belediyesi Meclis Kararları ile belediye sınırları içerisinde açılacak zincir market ve alışveriş merkezi niteliğindeki iş yerlerine uygulanacak bazı standartlar getirilmişti. Zincir market ve alışveriş merkezi niteliğindeki iş yerlerinin kullanım alanları, metrekareleri, park yerlerinin ayrılma zorunluluğu gibi konularda sınırlamalar yapıldı. Ancak bu kararlara yeterince uyulmuyor” dedi.
Zincir market ve alışveriş merkezi niteliğindeki iş yerlerinin kullanım alanının en az 200 metrekare genişliğinde olması gerektiğini belirten Başkan Alparslan, iki mağazanın, yarıçapı en az 500 metrekare olan daire içinde açılamayacağını, yük indirme, bindirme yerinin trafiği aksatmaması gerektiğini kaydetti. Parsel veya bina içerisinde en az 20 araçlık park yeri ayrılmasının zorunlu olduğunu bildiren Mustafa Alparslan, “Engellilerin rahat kullanabilmelerini sağlamak amaçlı ilgili kanun ve yönetmelikteki normlara uygun giriş, çıkış, kasa, kapan ve benzeri fiziki düzenlemeler yapılacaktır. Yeterli sayıda erkek ve kadın tuvaletleri ile 2 engelli tuvaleti bulunması zorunludur. Bu standartlarda olan market mutlaka vardır. Ama bu marketlerin yüzde 90’ı bu şartlara uymuyor. Belediyeyi göreve davet ediyorum” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ