Genç Bayrak Gazetesi

Balıkesir Halk Sağlığı Müdürü Engelliler Haftasını Kutladı

Balıkesir Halk Sağlığı Müdürü  Engelliler Haftasını Kutladı

Dünya nüfusunun yüzde 15’i yani 1 milyardan fazla kişi özürlülük durumuna sahiptir. Dünyada nüfusun yaşlanmasıyla birlikte kronik hastalıklardaki artış nedeni ile özürlü sayısı da artmaktadır. Engelli doğuştan ve sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi ile toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi olarak tanımlanmaktadır.

Unutmayalım ki, her insan bir engelli adayıdır. Ancak bazı sağlık taramaları ile erken tespit edilen birçok hastalığın oluşturduğu engelliliğin önüne geçilebilmektedir. Bir hastalık için tarama yapmanın önkoşulu; halk sağlığı açısından önemli olması, erken tanısının mümkün olması ve tedavisinin mümkün olmasıdır. Bu amaçla, Halk Sağlığı Müdürlüğümüze bağlı birinci basamak sağlık kuruluşları aile hekimleri tarafından koruyucu sağlık hizmetleri yürütülmektedir. Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında yapılan evlilik öncesi tarama testleri, doğum öncesi taramaları, yeni doğan taramaları (işitme taraması, topuk kanı alınması, kalça ultrasonu) engelliliğin önlenmesi amacıyla yürütülen taramalardır.

Evlilik öncesi taramaları: Bu muayenenin temel amacı kişinin evliliğe engel olabilecek cinsel yolla bulaşan bir hastalığının (Sifiliz, AİDS vb.) bulunup bulunmadığı ve evliliğin anlamını kavrayamayacak derecede zeka geriliğinin bulunup bulunmadığının tespit edilmesidir..

Doğum Öncesi Taramaları: Doğum öncesi (prenatal) tarama testleri, kromozomal bozukluklar olan (Mongolism, Down Sendromu gibi) fetusların gebelik sırasında yapılan kan ve ultrason testleridir.

Yenidoğan taramaları: Ülkemizde yeni doğan döneminde üç hastalığın (Konjenitel Hipotiroidi, Fenilketonüri, Biyotinidaz eksikliği, Kistik Fibrozis ) tanısına öncelik verilmektedir. Bu hastalıkların üçü de erken teşhis edilirse tedavileri mümkündür. Eğer erken teşhis fırsatı kaçırılırsa bebekte kalıcı hasarlar oluşur.

İşitme Taraması: İşitme bebeklerde işitme kaybı erken dönemde tanımlanıp tedavi edilmediğinde konuşma ve dil gelişimi zarar görür. İşitme kaybını erken dönemde tanımak ve uygun yaklaşımın uygulanmasını sağlamak amacıyla ülkemizde her yenidoğana taburcu olmadan işitme taraması yapılmaktadır.

Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) Taraması: Gelişimsel Kalça Displazisi (Doğuştan Kalça Çkığı)) kalça ekleminin normal olmayışından, tam çıkığa kadar çok farklı şekillerde karşılaşılabilen bir ortopedik sorundur. Gelişmsel Kalça Displazisi’nin çok büyük bir bölümünün erken tanı ile tespit edilmesi durumunda, olgunun ilerideki hayatına olumsuz hiçbir etkisi kalmayacak şekilde tam olarak tedavi edilebilmesidir.

Sözü edilen hastalıkların erken tanısı ile tedavi mümkün olmaktadır. Bu nedenle sakatlıkların önlenmesi birey ve aile için büyük önem arz ettiğinden, “YAŞAM ANNE KARNINDA BAŞLAR” ilkesiyle tüm halkımızı bu konuda bilinçlenmeye davet eder ve yaşamlarının her döneminde aile hekimlerine başvurmalarını temenni ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ