Genç Bayrak Gazetesi

Balıkesir IPARD-II programı lansman töreni

Balıkesir IPARD-II programı lansman töreni

    Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 2020 yılına kadar uygulanacak olan IPARD II Programının ilk başvuru çağrı ilanına 18 Aralık 2015 tarihinde çıktı. Yatırımcıların yeni destek alanları ve daha yüksek hibe oranları ile destek alacağı IPARD II Programının tanıtımı amacıyla TKDK’nın 42 İl Koordinatörlüğünde lansman çalışmaları düzenleniyor.

Bu kapsamda 22 Ocak 2016’da Balıkesir’de “IPARD II Lansman Töreni” düzenlendi. Törene Balıkesir Valisi Mustafa YAMAN, TKDK Balıkesir İl Koordinatörü Mehmet Zahid DÖĞDÜ, il protokolü ve IPARD I kapsamında projelerini hayata geçiren faydalanıcılar katıldı.
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Koordinatörü DÖĞDÜ konuşmasında ;
‘’IPARD programına dahil olan 42 ilimizden biri olan Balıkesir’de, Koordinatörlüğümüz 2008 yılından itibaren faaliyet göstermektedir. IPARD I programı kapsamında 15 çağrı ilanına çıkılmış olup İl Koordinatörlüğümüzce toplam 185 proje sahibi ile sözleşme imzalanmıştır. Bu projelerin toplam yatırım tutarı 183.7 Milyon TL olup, verilecek hibe miktarı 84.5 Milyon TL’dir. Bu güne kadar 162 projeye 52.9 Milyon TL hibe ödemesi yapılmıştır. Yatırımlar tamamlandıkça desteklerin faydalanıcılara ödenmesine devam edilecektir.
IPARD’ın I. Uygulama döneminin tamamlanmasının ardından 2014-2020 yıllarını kapsayan IPARD II Programı ile yeni uygulama dönemine geçilmiş oldu. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin eş finansmanıyla Türkiye’nin 42 ilinde uygulanacak olan IPARD II Programı kapsamında, faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında yüzde 50 ile yüzde 70 arasında hibe desteği sağlanacak.
IPARD I Programında desteklenen et ve süt besiciliği, et süt su ürünleri işleme tesisleri, kesimhaneler, meyve ve sebze paketleme ve depolama tesisleri, arıcılık, süs bitkisi yetiştiriciliği, tıbbi ve aromatik bitkiler, yerel ürünler, el sanatları, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına yeni dönemde manda sütü, manda eti, yumurta tavukçuluğu, kaz yetiştiriciliği ve mantar üretimi eklendi. Ayrıca yenilenebilir enerji yatırımları ile makine parkları da yeni sektörler olarak destek kapsamına alındı.
IPARD II Programında et ve süt üretiminde hibe oranı üst sınırı yüzde 65’ten yüzde 70’e; arıcılık, bitkisel üretim, yöresel ürünlerin işlenmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına verilen destek oranı ise yüzde 50’den yüzde 65’e çıkarıldı.
Kırsal alanlarda yaşam kalitesinin ve istihdam olanaklarının artırılarak tarım ve gıda sektörlerinin sürdürülebilir modernizasyonunu ve AB standartlarına yükseltilmesini amaçlayan TKDK, IPARD II ile yeni sektörlere verdiği desteklerle kalkınmanın öncü kurumlarından biri olmayı hedeflemektedir.
Ben buradan bütün potansiyel faydalanıcılarımızı Balıkesir’e yatırım yapmaya davet ediyor ve IPARD II’nin ülkemize ve Balıkesir’e hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Balıkesir Valisi Sayın Mustafa YAMAN;
‘’Bugün burada IPARD Programı kapsamında gerçekleştirilmiş olan yatırımların açılışı ve programın ikinci kısmının tanıtımının yapılması amacıyla bulunuyoruz.
Bilindiği üzere uluslararası ilişkilerde gıda ve tarım stratejik bir sektör haline gelmiş olup, bu alanlara gündelik bakış açısı yerine stratejik bir bakış açısıyla yaklaşılması gerekmektedir. Bugün dünyada tüm kurum ve kuruluşlar nitelik arayışı içerisindedir, kalitelerini kanıtlamak ve bu kalitenin uygulama kabiliyetini de sürdürülebilir kılmak için yarışmaktadır. Bu yarışta önde olmanın temel şartlarından biri de iyi organize olmuş insan gücü ile proje ve düşünce üreten yatırımcılara sahip olmaktır. Tarım ve hayvancılık ile kalkınma alanlarında içinde bulunduğumuz bu değişim ve dönüşüm sürecimizde, uzun zamanları içine alan bir stratejik yaklaşımın bulunması gerekmektedir.
Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programının birinci uygulama döneminde ilimizde yapılan yatırımlarla Avrupa Birliği standartlarında işletmeler ortaya çıkmış, bu işletmeler vasıtasıyla sağlanan istihdamla halkın gelir ve refahında artış sağlanmıştır. Hayvancılık sektöründeki yatırımlardan kırsal turizm alanındaki yatırımlara kadar, çok geniş bir çerçevede yapılmış olan projeleri ve ilimize katmış olduğu değerleri görmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Beklentimiz, proje oluşturma kültürünün hiç hız kesmeden ve daha da iyileşerek gelişmesi yönündedir.
Bugün açılışlarını yapmakta olduğumuz işletmelerimize başarılar dileyerek bu ilk adımların daha nice adımlara vesile olmasını temenni ediyorum. IPARD Programının ikinci kısmının da ilimize hayırlı olmasını diliyorum.’’ İfadelerini kullandı.
İl Koordinatörü Mehmet Zahid Döğdü ve Balıkesir Valisi Mustafa YAMAN’ın konuşmalarının ardından IPARD I kapsamında projelerini hayata geçiren ‘’En Yüksek Hibe Alan’’, ‘’Kırsal Turizm’’, ‘’En Büyük Yatırım ve En Çok İstihdam Yaratan’’, ‘’En Genç Yatırımcı’’, ‘’İlk Kadın Yatırımcı’’, ‘’Sektörün Tek Yatırımcısı’’ ve ‘’ En Vizyoner Proje’’ sahiplerine birer plaket; IPARD I in son çağrı ilanı döneminde sözleşme imzalamaya hak kazanan yatırımcılara ise temsili sözleşmeleri takdim edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ