Genç Bayrak Gazetesi

Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Açılış Töreni

Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Açılış Töreni

Üniversitemiz 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni Başbakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene; T.C. Başbakan Yardımcımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınoğlu, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mahmut Poyrazlı, CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, 58. Dönem Ak Parti Çankırı Milletvekili Hikmet Özdemir, Bandırma Kaymakamı Tuncay Sonel, Manyas Kaymakam V. Yusuf Özdemir, Gönen Kaymakam V. İhsan Maskar, 6. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Ahmet Biçer, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Balıkesir Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı V. Hasan Aksoylu, Bandırma Emniyet Müdürü Ali Haydar Kılıç, Bandırma İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Tezcan, Balıkesir Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Fatih Aksoy, Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, Bandırma Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı, çok sayıda protokol üyesi, üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, üniversitemizin tanıtım filminin gösterimi ile devam etti.

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı açılış konuşmasını yapan üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir konuşmamın başında 15 Temmuz gecesini hatırlatarak; “Fethullahçı terör örgütü tarafından teşebbüs edilen hain darbe girişimini ve kahraman milletimizin bu alçak girişime vermiş olduğu, kahramanca cevabı bir kez daha hatırlatmak istiyor ve Yüce Allah’tan güzel ülkemizi bu ve benzeri tehlikelerden, belalardan uzak tutmasını diliyorum. Şüphesiz bu sinsi teşebbüsün başarısızlığa uğratılmasında, kahraman milletimizin, polisimizin, vatansever askerimizin, yöneticilerimizin, medyanın, parlamentomuzun ve tabi ki Cumhurbaşkanımızın büyük rolü bulunmaktadır. Ülkemizi darbecilere teslim etmeyen, yediden yetmişe herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Amacımız büyük ve güçlü Türkiye idealini gerçekleştirecek lider ve başarılı gençler yetiştirmek diyen Rektör Özdemir; “Ülkemizin geleceği gençlerimizin ellerinde şekillenecektir. Üniversitemizin amacı, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan, kentle bütünleşen, bölgede katma değer üreten ve üretilmesine zemin hazırlayan, uluslararası bağları kuvvetli, saygın bir “eğitim” ve “araştırma” üniversitesi olmaktır. Yani bu misyon, her alanda en iyi olmaya aday genç bir üniversitenin bakışaçısını yansıtmaktadır.” diye konuştu.

Üniversitenin kampüs çalışmaları hakkında da bilgi veren Rektör Özdemir; “Bir müddettir de özellikle kampüs çalışmalarına, yapacağımız inşaatlara yoğunlaşmış durumdayız. Öncelikle biraz tadilat ve onarımlarla başladık. Önümüzdeki yıl için Kalkınma Bakanlığı’nın vermiş olduğu bütçe belli oldu, yeni yılda bütçelerin kullanıma açıldığı ilk çeyrek dönemle birlikte inşallah ilk binalarımızı yapmaya da başlayacağız. Bu amaçla, ilk olarak yeni yıla girer girmez 10 bin metrekarelik Sosyal Yaşam Merkezi’nin temeli atmak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca Kalkınma Bakanlığı’ndan gelecek onayın hemen ardından 2017 yılı içerisinde 20 bin metrekarelik Merkezi Derslik binası, 15 bin metrekarelik Uygulamalı Bilimler Fakültesi ile Denizcilik Fakültesi binası ve Rektörlük binasının inşaatlarına başlamak için sabırsızca bekliyoruz. Son aylarda fırsat buldukça üniversiteleri, özellikle de yeni kurulmuş üniversiteleri ziyaret edip bilhassa kampüs altyapılarını incelemeye, yeni teknolojileri ve mimari tarzları yakalamaya gayret gösteriyoruz ki, önümüzdeki yılbaşı inşaatına başlayacağımız kampüsümüz ve binalarımız için en doğru seçimleri yapabilelim. Bu amaçla, ülkemizin çeşitli bölgelerinde 15’ten fazla üniversiteyi ziyaret etmiş bulunuyoruz. Fırsat buldukça da ziyaretlerimize devam edeceğiz. Daha köklü üniversiteler ise bize özellikle eğitim ve araştırmada yol gösterici olmaktadırlar.” dedi.

Öğrencilere sıradan bir dünya insanı olmamaları konusunda tavsiyede bulunan Rektör Özdemir; “Araştırın, sorgulayın, okuyun… Dünyadan ve çevrenizdeki gelişmelerden haberiniz olsun. Şimdi çalışma zamanı. Çok çalışacağız ve Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracağız. Bununla da kalmayıp 2071 vizyonlarını gerçekleştireceğiz. Ama en önemlisi 15 Temmuz ve sonrasında Yenikapı’da yakaladığımız o ruhu daima yaşatacağız. Biz birlikte çok güzel bir ülkeyiz ve artık çok daha güçlü bir ülkeyiz. Hiç şüphe yok ki, yarınki Türkiye, bugünkü Türkiye’den daha da güçlü olacaktır.” diye konuştu.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversite’nin gelişimi için aralıksız çalıştıklarını belirten Rektör Özdemir; “Bu süreçte üniversitemizin gelişmesi ve kalkınmasıyla ilgili söyleyecek sözüm, yapacak işim var diyen herkesi birlikte çalışmaya davet ediyorum. Şehirler bütün dinamikleriyle üniversitelerine sahip çıktığında gelişim süreci daha hızlı olmaktadır. Bu nedenle Balıkesir ve Bandırma’nın da bizi daha çok sahiplenmesi gerekiyor. İş dünyasının da üniversiteye verebilecekleri önemli destekler olduğuna inanıyorum. Başta Sayın Başbakan Yardımcımız, Valimiz, milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Bandırma Kaymakamımız, Bandırma Belediye Başkanımız, diğer kamu yöneticileri, işadamlarımız ve kuruluşları ve tabii ki de medyamızın da desteğiyle birlikte hızla büyüyen bir üniversite hedefliyoruz.” diye konuştu.

Rektör Özdemir’in ardından sırasıyla Balıkesir Büyük Şehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı konuşma gerçekleştirdi.

Başbakan Yardımcımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış dersini verdi. Kurtulmuş konuşmasında ne zaman bir üniversiteden bir davet gelse koşa koşa gittiğine dikkat çekerek; “
Bugün de burada olmaktan son derece memnunum. 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının hayırlara vesile olmasını diliyorum.
Bir zamanlar üniversiteler, liseler yoktu. Çok şükür ki artık üniversitesi olmayan bir şehir kalmadı. Artık ilçelerde kamu üniversiteleri yer alıyor.
Şimdi sayısal olarak bu kadar yukarıya çıkmış olan üniversitelerin, niteliksel olarakta gelişmeleri gerekmektedir. Bizlerde bu anlamda Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin her zaman yanındayız. Üniversiteler şehrin, bir anlamda hayatın içinde yer almaktadırlar.
Bugün dünyada açlık, kıtlık ve çatışmaların olduğu bir dönemde yasamaktayız. Bu kadar büyük sorunları en fazla bilgiye sahip olduğumuz bir dönemde yasamaktayız. Bu kadar çok bilgiye sahibiz ama ne hikmetse insan oğlunun sorunlarını çözecek bir donanıma sahip değiliz. Üniversitelerin buna kafa yorması gerekmektedir. İlim sadece yeterli değildir. İlim üzerine hikmeti de koymalıyız. Ve aynı şekilde irfan da son derece önemlidir.” dedi.

15 Temmuz darbe girişimini hatırlatan Kurtulmuş;”15 Temmuz’u yapanların DAEŞ’ten hiçbir farkı yoktur. Bunların hepsi tarihin çöplüğüne gidecektir. Bunların hedefleri Anadolu ve Rumeli topraklarının yerlerde sürünmesi ve Türkiye’nin dünyaya açılan bir ülke olmasını engellemektir. Ama Allah’ın izniyle Türkiye Cumhuriyeti bağımsız bir millet olarak kıyamete kadar gidecektir. Bu millet 15 Temmuz gecesi hiçbir siyasi farklılık gözetmeksizin bağımsızlığına sahip çıkmıştır.”diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ