Genç Bayrak Gazetesi

Bandırma’ya Spor Lisesi ve Yeni Salon Yapılmalı

Bandırma’ya Spor Lisesi ve Yeni Salon Yapılmalı

Banvit Baş Antrenörü Sasa Filipovski, takımının hedeflerini, Türk Basketbolu hakkındaki düşüncelerini, takım organizasyonunu, lig ve Avrupa hedefleri ile Bandırma’daki yaşamını Şehir Gazetesi’ne anlattı. Bugün çıkan Cemal Vural Atabey imzalı haber aşağıdaki gibidir :

Türkiye’deki genel basketbol seviyesini nasıl buluyorsunuz?

Türkiye’deki basketbol seviyesinin çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. Kolaylıkla söyleyebilirim ki Türkiye şu anda Avrupa’daki en iyi lig. Baktığınızda Euroleague oynayan, Avrupa’da mücadele eden takımlar var. Avrupa’da mücadele etmeyip de haftada bir maç oynayan takımların da çok kuvvetli takımlar olduğunu söyleyebilirim. İkinci liginde Avrupa’nın en iyi ikinci ligi olduğunu söylemeliyim. Ben burada Avrupa’nın en iyi koçları ile mücadele etmekten mutluyum.

Banvit organizasyonu hakkında düşünceleriniz neler?

Çok memnunum Banvit’te çalışmaktan. İlk başta hoşuma giden şey kime çalıştığımızın, kime hesap vereceğimizin ve görevlerin çok net belli oluşu Banvit organizasyonunda. Bunun dışında herkes takımdaki çalışanlara, profesyonellere yardımcı ve onların sadece basketbola odaklanmasını sağlayacak bütün işleri hallediyorlar. Banvit organizasyonu birbirine çok yakın aileyi andıran bir organizasyon. Birbirleri ile iletişimleri dört dörtlük olduğunu düşünüyorum.

Banvit’in takım mühendisliği konusunda sıkıntıları var mı? Mesela oyuncu kurucumuz Theodeore’un sakatlanması sonucu Gaziantep’te bir yenilgi yaşadık. 3,5 periyot falan da zorlandık.

Baktığınız zaman bunun sebepleri var. Banvit şu an çok iyi işadamları ve profesyoneller tarafından yönetiliyor. Ellerinde olduğundan daha fazlasını harcayıp ya da baştan söz verip de tutamayan insanlar değiller. Dolayısıyla biz şu anda günün de ve saatinde paramızı alabiliyorsak, burada her istediğimiz yerine getiriliyorsa önemli olan bence bunlar. Biz şimdi böyle bir durumdayız. Tabi başka takımlar var, daha çok para harcayan, kadrosunda daha önemli oyunculara sahip olan. Fakat bizim de iyi yaptığımız işler var. Çok iyi bir organizasyonuz. Her şey iyi yapılıyor. Oyunculara verdiğimiz sözleri günü gününe yerine getiriyoruz. Yabancı kuralından dolayı altıdan fazla yabancı alamıyoruz.

Anadolu Efes, Darüşşafaka Doğuş, Fenerbahçe gibi takımlar bizim bütçelerimizin on katı yaklaşık. Biz öncelikle bu lige bu nedenle geride mi başlıyoruz?

Baktığınızda tabi ki böyle bütçeler var. Paranın önemli olmadığını söylemek mümkün değil. Para tabi ki önemli. Fakat biz de kadroyu kurarken, aç, istekli, daha yukarılarda oynamaya hazır oyuncuları tercih ediyoruz. O oyuncular da tam bizim düşündüğümüz gibi hırslarıyla, oyuna daha çok sarılıyorlar ve biz de bu şekilde diğer takımlarla mücadele etmeye çalışıyoruz. Bu demek değil ki biz şu ana kadar ligi domine ettik. Üç tane maçı uzatmada kazandık, bir maçı son topla kazandık. Biz en iyi oyunumuzu sahaya koymaya çalışıyoruz ve başarılı olduğumuzu da söyleyebilirim. Tabi ki çok derin bir kadromuz yok. Deneyimli Türk oyuncularımız kenarda yok. Bir sakatlık ve problem yaşarsak hemen takım sistemini değiştirmemiz, ya da başka bir formül bulup bu şekilde yarışa devam etmemiz gerekiyor.

Banvit’in bu sene ki hedefleri nedir? Bu hedefler sizin hedeflerinizle örtüşüyor mu? Avrupa’da ve ligde hangi sırada kalırsak kendimizi başarılı addederiz?

Her zaman oyuncularıma söylediğim bir şey var. Daima önümüzdeki ilk adıma bakmamız lazım. İlk adımı attıktan sonra sonraki ilk adımımız en önemli hale geliyor. Biz adım adım gidiyoruz. Diğer takımların farkındayız. Çok daha yüksek bütçeleri olduğunu, daha büyük hedefler peşinde koştuklarını, daha iyi koçlara sahip olduklarını biliyoruz, saygı duyuyoruz. İş play off’lara geldiğinde tabi ki yüksek bütçeli kadrolar daha büyük şansa sahip olacak. Bugüne kadar işimizi iyi başardığımızı düşünüyorum. Bundan sonra da adım adım giderek başaracağımızı düşünüyorum. İyi organize olmak, iyi ilişkiler içinde olmak, dürüst olmak gibi iyi yaptığımız şeyler var. Bunlarla ön planda olmaya ve bu takımlarla yarışmaya çalışacağız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ