Genç Bayrak Gazetesi

Baski’de Mobing Tartışması

Baski’de Mobing Tartışması

İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Yüksel Özden, Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde (BASKİ) çalışan sendika üyesi işçilerin mobingle sendikadan istifa etmeye, Hizmet-İş’e üye olmaya zorlandığını iddia ederken, baskı yapan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

TÜRK-İŞ’e bağlı Belediye-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Yüksel Özden, bugün Belediye-İş binasında başkan yardımcısı Hakan Keskin ve mali sekreter Barbaros Özüpek’le basın toplantısı düzenledi. Üyelerine yönelik baskılar olduğunu söyleyen Başkan Özden, herkesi sağduyulu olmaya çağırdı. Özden şunları söyledi:

“Daha önce Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde sergilenen hukuksuz sendika değiştirme baskısı, bugün BASKİ’de tehditle, sürgünle devam ediyor. Sendikamız üyesi işçiler Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un, BASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Akif Okur’a verdiği direktiflerle sendikamızdan istifaya, Hizmet-İş’e üye olmaya zorlanıyor. İstifa edip Hizmet-İş’e geçmeyenler, ‘yerlerden yer beğen’ denilerek ilçeden ilçeye sürgün ediliyor. İşçi kardeşlerimiz Okur’la birlikte BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, daire başkanları, şube müdürleri ve şeflerin baskısı sonucu büyük bir huzursuzluk ve tedirginlik yaşıyor. İşçileri ekmeğiyle, aşıyla, işiyle tehdit ederek böyle bir yapıya zorlamak alaksızlıktır. Bu hukuksuzluğu neden yapıyorsunuz? Maddi veya manevi bir çıkarınız mı var? Yoksa Hizmet-İş’in ücretli çalışanı mısınız? Herkes haddini de yerini de bilmelidir. Bugün ‘nasılsa OHAL var, kimse sesini çıkaramaz’ diye düşünenler çok ama çok yanılıyorsunuz. Elinizi işçinin üzerinden çekin. Bu hukuksuzluğu yapanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız.”

“TAŞERON İŞÇİLERİ ÖRGÜTLEYİN”

BASKİ’de 413 çalışan olduğunu söyleyen Özden, “Bu işçilerden 399’u Belediye-İş, 7’si Hizmet-İş, 3’ü Genel-İş üyesiydi, 4’ü sendikasızdı. Özellikle son 20 gündür yapılan baskılar sonucu Hizmet-İş’in üye sayısı 132’ye ulaştı. Hizmet-İş 15 Aralık’a kadar birçok işçiyi üye yapıp, BASKİ’de yetkili sendika olmak istiyor. Ancak buna izin vermeyeceğiz. BASKİ’de yaklaşık bin 900 civarında taşeron işçi var. Hizmet-İş, eğer o işçilere daha iyi olanaklar sunmak istiyorsa örgütlü işçileri bırakıp, gitsin taşeron işçileri örgütlesin. Örgütlü olan, bir ailesi olan sendikayı böl, parçala, yönet mantığıyla yok etmektense yeni üyeler kazansın” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’DE SÖZLEŞME İMZALANAMADI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde Hizmet-İş Sendikası’nın örgütlenme çalışmaları sonucu toplu sözleşme imzalanamadığı orrtaya çıktı. Başkan Özden bu konuda yaptığı açıklamada, “Belediye-İş’ten istifa edip, Hizmet-İş’e geçenler, ardından sendikaya dönenler oldu. Yetki karmaşası yaşandı. Sonunda konu mahkemelik oldu. Bu nedenle sözleşme de imzalayamadık. Büyükşehir’de çalışan işçiler zam alamadı. Üstelik açılan davaların da ne zaman sonuçlanacağı belli değil. Şimdi de BASKİ’de çalışanlar için aynı senaryo devreye girebilir. Herkesi sağduyuya davet ediyorum” diye konuştu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ