Genç Bayrak Gazetesi

Belediye Meclisinden Yatırımcıyı Sevindirecek Karar

Belediye Meclisinden Yatırımcıyı Sevindirecek Karar

Balıkesir’in termal turizmle büyüyen Sındırgı ilçesinde Sındırgı Belediye meclisi tarafından Aralık ayı meclis toplantısı 2. Oturumunda yatırımcıyı sevindirecek bir karar alındı. Termal turizm ve Jeotermalle ısınmanın yanında seracılık alanında da atağa geçmeye hazırlanan Sındırgı ilçesinde jeotermal enerjinin kullanım bedeli Türkiye genelinde örnek il ve ilçelerde uygulanan sistem araştırıldıktan sonra en düşük bedel olarak belirlendi. Mevsim şartları ve Jeotermal kaynakların elverişliliği nedeniyle seracılığa uygun bir bölge olduğu belirtilen ilçe yatırımcıları bekliyor.

Kış şartlarının ağır geçmemesi ve çok uzun sürmemesi, yaz aylarının da aşırı sıcak olmaması, Pazar alanı ve İstanbul’a yakınlığı yatırımcı için maliyeti düşüren etkenlerin fazlalığı ile Sındırgı ilçesi seracılık yapmak isteyenlere uygun bir adres konumunda.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “ 30 yıl öncesinden başlayan Sındırgı’da evlerin ısınmasıyla ilgili proje nihayetinde 2014 yılında ilçe merkezine sıcak suyun gelmesi ile birlikte neticelendirilmeye başlandı. Yaklaşık 14 aylık bir zaman zarfında da 1500’e yakın konut ısınmaya başladı. Bunun yanında ilçemizde termal tesisler de yükselmeye başladı. İlçemiz tarihiyle, doğası ve termal kaynakları ile turizme elverişli olduğu kadar, seracılık alanında da İstanbul’a yakınlığı ve mevsim şartlarının elverişliliği ile cezbedici özellik taşımaktadır. Bu konu da daha önce Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile birlikte bir fizibilite raporu hazırlamıştık. Meclisimizle birlikte de yatırımcılar için cezbedici bir şekilde suyun kullanım bedelini belirledik. 98 derecede kaynağında çıkan su 24 km mesafeden 95 derecede ilçe merkezine geliyor ve ısınmada kullanıldıktan sonra 70-75 derecede sera ve termal turizm tesislerinde kullanılmak üzere verilecek. Türkiye genelinde uygulanan projeler araştırılarak en düşük miktar olan 1000 kilokalori için 12 kuruşluk bir bedel belirlendi. Aynı zamanda termal tesisler, sağlık işletmeleri içinde uygun fiyatlar belirlendi. Ev ısınmasında da yine en düşük fiyatlandırma uygulanıyor. 100 metrelik bir ev için 106 lira gibi bir rakama tekabül ediyor. Bu konuda yatımcıları ilçemize bekliyoruz. Bizler de belediye olarak yatırımcılarımıza elimizden gelen desteği sağlamaya hazırız.” Dedi.
Jeotermal Enerjinin 25 yıllık işletmeciliğini üstlenen Sındırgı Jeotermal A.Ş. yetkilisi Arif Uslu ise “ Belediye başkanımız ve belediye meclisimiz bizlere Jeotermal enerjinin yaygınlaştırılması ve ilçe genelinde turizm ve seracılık alanında kullanılabilmesi için her türlü desteği veriyor. Bizler de üzerimize düşeni gayretle gerçekleştiriyoruz. Tabi sahada dağıtım işleri biraz uzun sürdü. Ancak örneklere bakılırsa diğer yerlerde 6-7 yılda tamamlanan dağıtım çalışmalarını biz 14 ay gibi bir sürede tamamladık ve hızla devam ettiriyoruz. Şu an için yaklaşık 1500 konutun ısıtılmasını sağlıyoruz. Bu rakam kısa bir süre içerisinde 2500 konutu bulacak. Bunun yanında seracılıkta kullanımı sağlamak için alt yapımız hazır durumda. Yatırımcıları ilçemize davet ediyoruz.” Dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ