Genç Bayrak Gazetesi

Bireysel silahlanmadaki Tehlikeli Gidişat Durdurulmalı

Bireysel silahlanmadaki Tehlikeli Gidişat Durdurulmalı

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın bireysel silahlanmadaki tehlikeli tırmanışı TBMM gündemine taşıdı. Süleyman Soylu’nun yanıtlandırması istemiyle bir soru önergesi veren Ahmet Akın “bireysel silahlanma ile ilgili veriler kaygı verici boyutlara gelmiş durumda. Herkesin kolaylıkla silah edindiği bir ortamda silahla işlenen suçlarda da olağanüstü bir artış var. Yapılan araştırmalar ortada. Bir önlem alınması kaçınılmaz. TBMM’nin de acilen konuyu gündemine alması gerekir. Bu amaçla TBMM’ye bir de Araştırma Önergesi verdim. Bu konuda ne yapılması gerektiğini meclis araştırsın, önerilerde bulunsun” dedi. Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın verdiği soru önergesi şu şekilde “Ülkemizde son 10 yılda bireysel silahlanmanın 10 kat arttığı, her dört kişiden birisinde silah bulunduğu, bu silahların %85’inin ruhsatsız olduğuna ilişkin araştırma bulguları basın yayın organlarında yer almıştır. Bireysel silahlanmaya ilişkin bu tehlikeli gidiş ile ilgili olarak;

1- Valilikler özelinde 2003 yılından bu yana verilen silah ruhsatı sayısı nedir?

2- Hükümetinizin bireysel silahlanmayı teşvik ettiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu teşvikin amacı nedir?

3- Yıllara göre güvenlik güçlerince ele geçirilen ruhsatız silah sayısı nedir?

4- Bireysel silahlanmada bu tehlikeli gidişi durduracak, kolaylıkla silah edinmeyi önleyecek bir çalışmanız var mıdır?

5- Ruhsata tabi olmayan, av teskeresi ile kolaylıkla alınabilen pompalı tüfek gibi silahları temin etmeyi ruhsata bağlayacak bir çalışma yapılmakta mıdır?

6- 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bazı kişilerin sorumsuzca yaptığı silahlanma çağrısı nedeniyle ruhsatlı ya da ruhsatsız silah sayısında bir artış olmuş mudur? 15 Temmuzdan sonra verilen silah ruhsatı sayısı nedir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ