Genç Bayrak Gazetesi

Birlik ruhuna sahip olmak

Haydar Baki

Haydar Baki

  • 25 Eylül 2021, 05:55

Birlik ruhu; vatan, bayrak, namus, din sevgisine sahip olmaktır. Birlik ruhuna sahip çıkmak dilde değil ancak bu saydıklarımı yaşayanlar sağlayabilir. Bu ruha sahip olamayanlar ancak dil ile din, vatan, namus ve bayrağı savunur görünerek dünyada zevki safa içinde hayatlarını yaşarlar.

Global güçler, ülkelerde birlik ruhlarının oluşmaması için çeşitli senaryolarla halkları bölüp parçalamışlar ve kolay yutulur yemler haline getirmişlerdir.

Prof. Dr. Haydar Baş hocam bu konuda; “Ülkemiz zifiri karanlık bir sürece girmiştir, onun için bir ve beraber olmalıyız. Bir bilek bir yürek olmak zorundayız.      Türk milletini oluşturan halklar, Hacı Bektaş’tan bu yana ayrı ayrı da olsalar bir milleti, Türk kimliğini oluşturmuşlardır. İçerisinde Türkler, Kürtler, Lazlar, Süryaniler, Keldaniler vesaire vardır. Tek millet olmasının sebebi kültürü, maneviyatı, siyaseti bir olmasındandır.”

Ülkemizde ve İslam ülkeleri arasında birlik ve beraberlik ruhunu sağlamalıyız. Çünkü Türk milleti asakirullah olan bir millettir.

Global güçlerin oyunlarının farkında olup, önlem almalıyız. İslam âleminde birlikteliği sağlayıp bir ve beraber hareket etmeliyiz. Ülke halklarını ayrıştırmalarına ve ülke kaynaklarının yabancı ülkelere gitmesine izin verilmemeli. Çünkü ülkedeki kaynaklar ülke halkına aittir ve halkın hizmetine sunulmalıdır.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.a.) bu konuda; “Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır” buyurarak bizleri uyarmaktadır. Bize düşen Peygamber efendimizi ve onun tertemiz olan Ehl-i Beyt’ini örnek almaktır.

Gayri Müslimler, İslam âlemini Sünni, Şii, Alevi gibi sınıflara ayırarak Müslüman ülkelerin arasında demokrasi yalanıyla fitne tohumları ekerek İslam coğrafyasını kan gölüne çevirmişler ve ülkelerin kaynaklarına bedavadan konmuşlardır.

Üstadım Prof. Dr. Haydar Baş hocam Filistin hakkında da İslam ülkelerini uyarmış ve şöyle demişti; “Kudüs, Filistin’in başkenti ve Mescid-i Aksa da İslam’ın merkezi ilan edilmelidir. Kudüs ve Mescid-i Aksa üzerindeki hakkınızdan vazgeçerseniz, gelecekte bir karış Filistin toprağı kalmayacaktır, buna emin olunuz. Protestolar, pankartlar ve ağır sözler ile kınamanın ötesine geçemeyen koskoca bir İslam dünyası var karşımızda, çok acı.”

Peygamberimizin Veda Haccında buyurduğu, “Size iki emanet bırakıyorum. Biri Allah’ın kitabı Kur’an ve diğeri Ehl-i Beyt’im, ıtretimdir Bunlara sarıldığınız sürece hidayettesiniz.”

Her mezhep ve meşrebin merkezi Ehl-i Beyt’tir. Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Hakk’ın (c.c) doğru, temiz ve sevilmesini şart buyurduğu Peygamber ailesidir.

Tevhidin merkezi olan Ehl-i Beyt’in çevresinde birlik ve beraberlik ruhunu sağlarsak, hiçbir kuvvet bizi bölüp parçalayamaz.

Kaldı ki, hangi dinden olursa olsun can, mal, namus emniyetinin, din ve vicdan hürriyetinin temin edilebilmesi, Ehl-i Beyt anlayışının gönüllerde hâkim kılınması ile sağlanabilir.

Ne diyelim; selam olsun Ehl-i Beyt etrafında toplanıp birlik ruhuna sahip olan yarenlere…

 

 

 

“Haydar Baki adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır”

 

YAZARIN SON YAZILARI
Birlik ruhuna sahip olmak - 25 Eylül 2021
Zuhur - 16 Şubat 2021
Aşura matem günü - 11 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ