Genç Bayrak Gazetesi

Bu Mübarek Günde Ocak Söndürenlerin Ocağı Sönsün … !

Bu Mübarek Günde Ocak Söndürenlerin Ocağı Sönsün … !

İstanbul Emniyeti’nde açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “En son aldığımız bilgiler çerçevesinde, menfur saldırıda şahadete erişmiş vatan evlatlarımız 38 oldu. Bunların 30’u polis memuru ve emniyet görevlisi, 7’si sivil vatandaşımız, birinin ise kimliği henüz tespit edilemedi” dedi. Şehit polislerden biri emniyet müdürü, biri de emniyet amiri.

İçişleri Bakanı Soylu, yaralıların durumu hakkında da bilgi verdi; “Hastanelerde 136 müşahede altında vatandaşımız var. 14’ü yoğun bakımda, 5’i ameliyatta ve 155 toplam hastanelerde şu anda tedavi gören, bu olayla karşı karşıya kalmış, sağlıkları için dua ettiğimiz vatandaşlarımız var” açıklamasını yaptı. Yaralıların 100’den fazlasının polis olduğu bildiriliyor.

Soylu saldırıların fâiliyle ilgili ise, “Arkadaşlarımızın yaptığı değerlendirmeler çerçevesinde fâil olarak PKK’yı işaret ediyor. Olayın nasıl planlandığı, ne zaman planlandığı konusunda ve nasıl yürütüldüğü konusundaki çerçeve, arkadaşlarımızda var ancak hem soruşturmanın yürütülmesi hem de operasyonun devamı açısından, bu konuda çok fazla değerlendirmede bulunmayacağız” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı, patlayan aracın tespitinden yola çıkılarak olayın hemen sonrasında 10 kişinin, daha sonra yapılan operasyonlarda da 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

“Oklar PKK’yı gösteriyor”
CNN Türk’e konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, saldırıyı kimin yapmış olabileceğiyle ilgili soruyu, “Kesin değil ama araçtan yola çıkarak baktığımız zaman oklar PKK’yı gösteriyor” sözleriyle yanıtladı. Kurtulmuş’un ifadeleri şöyle:

“Planları detaylı bir şekilde çalışılmış bir saldırı olduğu anlaşılıyor. Beşiktaş taraftarı stattan çıktıktan sonra, en son Bursaspor taraftarı da çıkartılıyor… Son derece rutin, güvenliği sağlayan çevik kuvvet mensubu polislerimizin toplanma yerleri hedef alınıyor. Yani doğrudan doğruya hedef polisin kendisidir, polis teşkilâtımızdır.”

“En az 300-400 kiloluk bir patlayıcı kullanıldığı uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Arabanın patladığı yerde çukur açılmış ve araba yok ortada. Yani o kadar paramparça olmuş. Büyük bir çukur açılmış.”

“Araçtan yola çıkarak hareket ettiğimiz zaman oklar PKK’yı gösteriyor. Netleştiği taktirde bunlar zaten kamuoyuyla paylaşılacaktır. Nihayetinde belli ki çalışılmış bir senaryo, belli ki üzerinde planlanmış bir senaryo ama bu netleştiği zaman resmi olarak da açıklaması yapılacak.”

“Çok net olan bir şey var; bunların her birisinin, her terör örgütünün arkasında sahipleri var. Bunlar nihayetinde diyoruz ya vekalet savaşları, yani maşaların kullandığı savaş. Buradaki son saldırıda da bir maşa kullanılmıştır. Büyük ihtimalle PKK görünüyor ama o maşayı kim kullandı, niye kullandı, nasıl kullandı? Esas olan şey budur. Buradan bir kere daha haykırıyoruz, samimi bir şekilde bütün dünyaya çağrıda bulunuyoruz; teröre karşı ortak bir mücadeleyse lütfen bütün ülkeler, bütün güçler kullandıkları bu maşaları kullanmaktan vazgeçsinler.”

“Türkiye şu anda terörle mücadele etmiyor, terörle savaşıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ