Genç Bayrak Gazetesi

Büyükşehir Belediyesi Afet Zedeleri Yalnız Bırakmadı

Büyükşehir Belediyesi Afet Zedeleri Yalnız Bırakmadı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde şiddetli yağış ve lodos nedeniyle yaşanan sel felaketinde oluşan olumsuzluklara karşı ilk müdahaleler Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Sel bölgesinde kriz masası kuran Büyükşehir Belediyesi birimleri afetin ilk saatlerinden itibaren bin 700 noktaya müdahalede bulundu. Bölgede incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’da selzede vatandaşlarla görüşerek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Geçtiğimiz gün, Ayvalık ilçesinde şiddetli yağışlar nedeniyle birçok ev ve iş yeri ile 6 bin 500 dönüm tarım arazisi sular altında kalmış, 913 adet büyük ve küçükbaş hayvan telef olmuştu. Sel felaketinin başlamasıyla birlikte, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ilgili tüm ekipleri bölgeye sevk ederek, yaklaşık 300 personel, iş makineleri ve ekipman ile kurtarma, temizleme ve hasar tespit çalışmaları sürdürüyor. Yaklaşık bin 700 noktada çalışmalarını tamamlayan ekipler, halen su tahliyeleri gerçekleştirirken, ilçede hayat normale dönüyor.

Ayvalık’taki çalışmalarla birlikte Gömeç ilçe merkezinde sel sularıyla çöken köprüyü de aynı gün onararak kullanıma açan Büyükşehir Belediyesi, hayvan yemleri sel sularına kapılan çiftçilere de önemli yardımlarda bulunmaya başladı. Belediye bünyesindeki ilgili daire başkanları ve müdür ve amirleri yanına alan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, afet bölgesine giderek çalışmaları yerinde inceledi. Selden en çok hasar gören Sarımsaklı ve Altınova mahallelerine giden başkan Uğur, evlerinin giriş katları tamamen sular altında kalan ailelerle görüştü.

SANAYİ VE TİCARET ODASI SEFERBER OLDU

Evlerde inceleme yapan başkan Uğur, mağdur vatandaşları dinledi ve yaraların hızlı bir şekilde sarılacağını söyleyerek, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm ekipleri emrinizdedir. Ne ihtiyacınız var ise bize çekinmeden söyleyin. Devletimiz de yetkili tüm kurumlarıyla birlikte hizmetinizdedir. Felaketin yaşanmasına neden olan derelerin ıslahı konusunda da DSİ yetkilileriyle temasa geçeceğiz. Bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması için ne gerekirse yapacağız” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ