Genç Bayrak Gazetesi

CHP Karesi Kadın Kollarının “Kalkınma Aileden Başlar”Paneli

CHP Karesi Kadın Kollarının “Kalkınma Aileden Başlar”Paneli

CHP Karesi İlçe Kadın Kolları Yerli Malı Haftası sebebi ile “Kalkınma Aileden Başlar” isimli bir panel düzenledi. TÜKODER yöneticilerinden Murat KARACAN’ın konuşmacı olarak katıldığı panel de konuşan CHP Karesi İlçe Kadın Kolları Başkanı Betül ERİŞEN, Yerli Malımız olan Türk ürünlerinin tüketilmesinin önemine dikkat çekerek, Yabancı mallar yerine, kendi ürettiğimiz malları kullanmalıyız.Gelişen tüm ülkelerde yerli üretimin destekleniyor, ancak ülkemizde yerli mallar unutturulmaya çalışılıyor. Yerli üretim ve tüketim konusunda hassas olmak, pazar oluşturmak zorundayız. Bir milletin gücü, ürettiği teknoloji, ihraç ettiği mal ve kazandığı parayla eşdeğerdir. Bu tür toplantı ve etkinliğimizle yerli mallarımızı yeniden gün yüzüne çıkmasını istiyoruz. Toplumun doğru ve yanlışlar konusunda bilgilenmesini ve bilinçlendirilmesini ümit ediyoruz.Bilinçli üretelim, bilinçli tüketelim. Bugün burada Yerli Malı ve Ailede Tasarruf konusunu TÜKODER yöneticilerinden Murat KARACAN beyefendiden dinleyecek ve sözleri evlerimize ışık olacak dedi.

TÜKODER yöneticilerinden Murat KARACAN ise konuşmasında“ İsraf ve tüketim çılgınlığı, ne yazık ki, çevreyi ve doğayı tahrip etmektedir. Modalarla çılgınlık düzeyine varan lüks tüketimi ve israfı azaltmak, bunların ortaya çıkardığı sosyal adaletsizliği geriletmek gerekir. Bunun yanısıra ülkemizde bugün pazarda Anamur Muzunun yerini yeşil kabuklu ithal Çikita marka muzu; henüz olmamış diye sarıya boyanmış kabuklu olandan daha ucuza satıyorlar.Tüketici olarak pişman mıyız? Hayır, ama üretici bir ülke olarak? Evet. Üretemediklerimizden dolayı dış dünyaya döviz borcumuz arttıkça büyük bir kesim Türk Lirası’nın diğer dövizler karşısındaki değer kaybının sebebinin aslında kendisi olduğunun farkında değil. Tasarruf etmiyoruz çünkü tüketime doymadık; deneysel çalışmaların da gösterdiği gibi, tüketimle ortaya koyduğumuz toplumsal statümüzü önemsiyoruz. Gelecek korkumuz çok yüksek değil çünkü bütün aksaklıklarına rağmen, iyi kötü işleyen eğitim, sağlık, emeklilik sistemimiz var. Çocuklar bize bakar diye düşünüyoruz. Tasarruf etsek bile, nereye yatıracağımızı da çok iyi bilmiyoruz.” diyerek tutumlu davranmaya ve yerli malına yönelmeye dikkat çekti.
Panele CHP İl Başkanı Ender BİÇKİ, Karesi İlçe Başkanı Onur AYAN,İl Kadın Kolları Başkanı Sabriye YİĞİT ve bir çok partili katılım sağladı.Panel sonunda bir açıklama yapan CHP Karesi İlçe Başkanı Onur Ayan “Günümüzde unutulmaya yüz tutan değerlerimizden birisi olan Yerli Malı; yabancı mal hayranlığı, ithalat patlaması yüzünden geleneğimizi terk ettik,sahip çıkamadık, hepimiz suçluyuz!! Bizim neslimizde kumbaralarımız vardı. Anne – babalarımız bize harçlık verdiğinde kumbaramıza para atardık ve tutumlu olmayı öğrenirdik. Fakat şimdi herkesin elinde ki kredi kartları tutumluluğumuzu elimizden aldı ve alışveriş çılgınlığı,hastalığı başladı. Tutumlu olma alışkanlığı küçük yaşlarda başlar.Tutum, yatırım ve yerli malların tercih edilmesi, çocuklarımıza aileden başlayarak öğretilmesi gereken önemli bir olgudur. Bir ülkenin ekonomisinin kalkınmasının aileden başladığı inancındayım. İşte bu noktada çocuklarımıza ve gençlerimize kazandıracağımız vatan-millet sevgisi, üretimin ve alın terinin kutsallığı çocuklarımızın yerli mallara yönelmesine yardımcı olacaktır.Karesi Kadın Kolları Başkanımız Betül Erişen ve yönetimine Yerli Malı Haftamızın önemine anlam katacak bu bilgilendirici paneli düzenledikleri için teşekkür ediyorum” dedi.Panel sonunda CHP Karesi Kadın Kolları Başkanı Betül Erüşen Murat Karacan’a plaket verip katkılarından dolayı teşekkür etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ