Genç Bayrak Gazetesi

Cumhuriyet Çağdaşlıktır, Lâikliktir, Aydınlanmadır

Cumhuriyet Çağdaşlıktır, Lâikliktir, Aydınlanmadır

Cumhuriyet Bayramı halkımızı heyecanlandıran, gururlandıran en önemli bayramımızdır. Bu yıl daha büyük bir önem kazandı. Cumhuriyet ve Cumhuriyet devrimlerinden hoşlanmayanlar, Cumhuriyet karşıtları Cumhuriyet Bayramından da rahatsız oluyorlar.

Cumhuriyeti anlamayanlar Cumhuriyet Bayramını da anlayamazlar.

Ulusal Kurtuluş Savaşımızı başarıyla sonuçlandıranlar, kurtardıkları ülkemizin kaderini tekrar padişaha, tek adama teslim etmemişlerdir.

Cumhuriyet aynı zamanda tek adam rejimine karşı verilen mücadelenin de adıdır.

Bugün tekrar tek adam rejimi inşası arayışında olanlar aslında Cumhuriyete ve onun değerlerine karşı bir arayış içerisindedirler.

Cumhuriyetle birlikte bir kişinin mutlak iktidarı yerine milli irade gelmiştir. Milli iradeyi de bir kişi değil Türkiye Büyük Millet Meclisi temsil etmektedir.

Bizim cumhuriyetimiz yurttaşlar arasında hiçbir ayrım yapmaz. Cumhuriyette hiç bir kişi ya da zümrenin ayrıcalığı olmaz. Cumhuriyette herkes eşit haklara sahip yurttaşlardır. Kutuplaştırma siyaseti, her türlü ayrıcalık ve ayrımcılık Cumhuriyetin özüne de ruhuna da aykırıdır.

Cumhuriyet çağdaşlıktır, laikliktir, aydınlanmadır.

Bilgisizliğe, bağnazlığa, yoksulluğa, çaresizliğe karşı verilen mücadeledir.

Bu yüzden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” demiştir. Bu cümle sözde kalmamıştır. Cumhuriyet tarihi bu sözün gereğinin yerine getirildiği tarihtir.

Laik devlet, laik hukuk sistemi, laik eğitim Cumhuriyetimizin temelidir.

Yaşasın Laik Cumhuriyet, Yaşasın Çağdaş Türkiye.

Bu düşüncelerimle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, saygılar sunuyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ