Genç Bayrak Gazetesi

Cumhuriyet Coşkusu

Cumhuriyet Coşkusu

Cumhuriyet Bayramı’nın 93. Yıldönümü Balıkesir’de çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Balıkesir Valiliğinde, Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan’ın tebrikleri kabulü ile başlayan kutlamalar Kuvayi Milliye Meydanı’ndaki törenlerle devam etti.

Törende Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan vatandaşların bayramını kutladı. Törenlerde günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Vali Yazıcı, şehitlerin ve gazilerin büyük yokluklar içinde verdikleri mücadele sonucu kurdukları Cumhuriyeti korumanın her Türk vatandaşının boynunun borcu olduğunu ifade etti. Yazıcı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Cumhuriyetimiz, Birinci Dünya Savaşı’nın galipleri olan, zamanın en güçlü devletlerine karşı verilmiş bir bağımsızlık savaşının ve katlanılan büyük fedakârlıkların sonucunda kurulmuştur. Türk milleti Cumhuriyetin ilanıyla, bağımsızlığı olmadan, başka milletlerin tahakkümü altında asla yaşayamayacağını tarihe bir kez daha yazmış ve ‘idare edilenler’ değil ‘idare edenler’ arasında yer alacağını göstermiştir. Üzülerek ifade etmek isterim ki, ülkemizde son aylarda meydana gelen ve milletimizi hüzne boğan terör olayları sebebiyle bu seneki bayramımızı buruk kutluyoruz. Bu vesileyle hepinize başsağlığı diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne pahasına olursa olsun terörle mücadeleye devam edecektir. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’e geldiğinde, güçlü demokrasisi, dev ekonomisi, birlik ve beraberliğini daha da pekiştirmiş yapısıyla Türkiye’nin dünyada hak ettiği yere geleceğine inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, Sizleri ve şahsınızda Balıkesirli hemşehrilerimi saygıyla selamlıyorum”.

Vali Yazıcı’nın konuşmasının ardından, öğrenciler tarafından şiirler okunarak halk oyunları gösterileri sergilendi. Cumhuriyet kutlamaları bando takımı eşliğinde resmi geçit töreni ile sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ