bs-160x600-focus
Genç Bayrak Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 30,82 / Satış: 30,94
€ EURO → Alış: 33,24 / Satış: 33,37

Dijital Hayvanat Bahçesi büyülüyor

Dijital Hayvanat Bahçesi büyülüyor
  • 09.02.2024

Ankara Büyükşehir Belediyesi, dünyada ilk olma özelliğine sahip olan “Ankara Dijital Hayvanat Bahçesi”ni Başkente kazandırdı. Çocuklara hayvanlar alemini tanıtmak, doğa sevgisi kazandırmak ve son teknolojik uygulamalarla buluşturmak amacıyla hayata geçirilen hayvanat bahçesini ziyarete açıldıktan sonraki beş günde binlerce Ankaralı ziyaret etti.

ANKARA (İGFA) – Ankara Büyükşehir Belediyesi, son teknolojiyle oluşturulmuş ve kapsamıyla dünyada benzeri olmayan en büyük dijital hayvanat bahçesini Başkente kazandırdı.

Çocuklara hayvanlar alemini tanıtmak, doğa sevgisi kazandırmak ve son teknolojik uygulamalarla buluşturmak amacıyla hayata geçirilen hayvanat bahçesini ziyarete açıldıktan sonraki beş günde binlerce Ankaralı ziyaret etti.

YAVAŞ’TAN TEŞEKKÜR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Dijital Hayvanat Bahçesi’ne yoğun ilgi gösteren Ankaralılara sosyal medya hesaplarından yaptığı “Kapsadığı özelliklerle dünyada benzeri bulunmayan Dijital Hayvanat Bahçesi ziyarete açıldı. Dijital hayvanat bahçemizi ziyaret eden binlerce Ankaralı vatandaşımıza ilgileri için teşekkür ediyorum. Çocuklara doğa sevgisini kazandırmak ve onları son teknolojik uygulamalarla buluşturmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” paylaşımıyla teşekkür etti.

8K ÇÖZÜNÜRLÜK İLE DAHA GERÇEK BİR DENEYİM YAŞATIYOR

Ziyaretçilere; kullanılan 8K3D teknolojisi ile bugüne kadar 3 boyutlu televizyon ve sinemalarda sağlanan derinlikten 6 kat daha fazla derinlik ve ulaşılan 4K görüntü kalitesinden de 2 kat daha yüksek olan 8K çözünürlük ile daha gerçek bir deneyim yaşatıyor.

GÜN IŞIĞINDA BİLE GÖRÜNTÜLENEN DİJİTAL İÇERİKLER

Dijital Hayvanat Bahçesinde kullanılan en modern lazer teknolojisi ve dünyanın en üstün hologram teknolojisi sayesinde gün ışığında ve en aydınlık ortamlarda dahi görüntü kaybı yaşanmıyor. Aynı zamanda dijital canlılarla gerçek doğa objelerinin iç içe geçtiği Mixed Reality teknolojisi ve ultra yüksek kontrast verebilen OLED ekranlar sayesinde gerçeğe en yakın deneyimler sunuluyor.

ÇOCUKLAR HEM ÖĞRENİYOR HEM EĞLENİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği alanına kurduğu Doğal Yaşam Parkı’nda bulunan 5 bin metrekarelik kapalı alanı Dijital Hayvanat Bahçesi’ne dönüştürdü.

Canlıların doğal ortamlarından koparılmadan ve kafeslere hapsedilmeden sergilenebildiği Dijital Hayvanat Bahçesi ayrıca, çocukların yaşadıkları dünyayı ve canlı türlerini tanıyabilecekleri bir eğitim aracı olma özelliğine de sahip.

ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI

Çocuklar; alan içerisine özel olarak hazırlanmış iki otobüsle orman içerisinde dinozorların yaşamlarını görebileceği eski çağlara ve uzaya dijital yolculuk yapabilmenin keyfini yaşadı.

Hayvanat bahçesini gezen aileler ve çocuklar, dijital hayvanları yakından görmekten duydukları memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi:

-Ela Sarıtaş: “Biraz korktum ilk başta dinozorlar acayip yaklaşıyor. Sanal gözlük ilk defa denedim ve çok güzel bir deneyimdi. Gerçekten orada gibi hissettim kendimi.”

-Utku Kabukçu: “Hayvanlar güzeldi. Hayvanları kafese hapsetmemek için onlarında bir canı var o yüzden burası iyi bir fikir olmuş.”

-Elif Ece Bilgeç: “Dijital hayvanat bahçesi hayvanlar için yararlı bir hayvanat bahçesi olmuş. Bazı hayvanat bahçelerinde bu tarz hayvanlar yok. Ama burada değişik hayvanlar var. Çok güzel hayvanlar vardı. Hayvanat bahçelerinde hayvanları hapsediyorlar daha kötü oluyor. Hayvanlara yazık öyle duruyorlar. Buraya can atıyordum nasıl acaba diye.”

-Çağla Sayal: “Çok beğendim çok güzel. Özellikle safari alanına çok bayıldım. Dinozorlar gerçek gibi kendimi ormanda zannettim.”

-Atakan Akbıyık: “Şu an hayatımın en güzel günü gibi. Çok güzel geçiyor. Kendimi ormanda gibi hissediyorum.”

-Eda Akbıyık: “Çok beğendik. Özellikle gerçekten safarideymiş gibi hissetmek ayrıca çok güzel. Diğer alanlarda da özellikle hayvanların hayvanat bahçelerinde yaşadıkları zulümlerden dolayı böyle bir uygulamanın oluş olasından mutlu olduk. Mansur Başkan’a teşekkür ederiz.”

-Ela Naz Yarar: “Çok değişik bir şey olmuş. Hayvanlara zarar vermeden dijital olması çok güzel, kardeşim de çok beğendi bende beğendim.”

-Gözde Karaca: “Hayvanları tanıtmak açısından çok güzel. Gerçeğini herkes yaşayamıyor göremiyor.”

-Dilek Uzunoğlu: “Güzel düşünülmüş. Hayvanlara hayvanat bahçelerinde eziyet ediliyor. Onlara eziyet etmeden de onları görmenin ve çocuklara gösterilebileceğini mümkün olduğunu böylece görmüş olduk.”

-Metehan Üstünay: “Çok değişik ve güzel buldum. Öncelikle Mansur Başkanımıza teşekkür ederim. Animasyonlar çok güzel. Hiç görmediğim hayvanları gördüm burada. Safari çok güzel ve değişikti.”

-Yasin Balcı: “Ankara’da çocuklar için aktivite bulmakta zorlanıyorduk. Bizim hayvanlara karşı hassasiyetimiz var. Hayvanat bahçelerine gitmiyoruz. Hayvanlara zarar vermeden eğitici bir ortam hazırlandığı için başkanımıza teşekkürler.”

-Münevver Tunçtan: “Çok güzel olmuş. Mansur Başkan düşünmüş. Çok eğlendik oğlum da eğleniyor.  Üç Boyutlu olarak düşünülmesi çok güzel olmuş. Çocuğum da çok mutlu şuan.”

-Elif Kaya Öngür: “Öncelikle değişik bir fikir. Önceki Atatürk Orman Çiftliğinin Ankaralıların sevdiği bir yerdi. Oranın bozulması bizi çok üzdü çünkü çocukluğumuz orada geçmişti. Şimdi çocuklarımıza gösterebileceğimiz bir hayvanat bahçesi yok. Ama günümüz şartlarında dijital hayvanat bahçesi teknolojik imkânlarla yapılmış oldukça hoş bir fikir. Parkurlarda oldukça keyifli olmuş.”

-Öykü Bilge Kepir: “Dinozorlar ilgimi çekti. Panda çok güzel bana şişko geldi, bambu yiyor. En çok pandayı ve kediyi seviyorum. Pandanın en çok tombiş ayaklarını seviyorum.”

-Zeynep Nihal Gönüllü: “Çok güzeldi eğlenceliydi. Hayvanları kafeste tutmamış oluyoruz. Hayvanlarda kendi doğal ortamında yaşarken biz onları görmüş oluyoruz. Safari ve uzay kısmı çok hoşuma gitti. Dinozorları bir an gerçek gibi hissettim bir an başım döndü. Çok gerçekçiydi. Dinozor ağzını açıyordu beni yiyecek gibi hissettim. Heyecan vericiydi.”

-Zümra Duru Gönüllü: “Üç boyutlu hayvanlar beni çok şaşırttı. Fil beni çok şaşırttı neredeyse hortumunu bize değdirecekti. Dinozorlar gerçek gibiydi ama onların nesli tükendi. Böyle bir yere ilk defa geldim. Burası bana hediye gibi oldu çünkü çok güzel.”

-Övgü Günce Öz: “Beni burada her şey şaşırttı. Her şey gerçekçi. Mesela panda, fil çok gerçekçiydi. Aslanı görünce inanamadım gerçekten hareket ediyordu. Safaride gerçek safariye gitmişim gibi oldum. Mansur Başkan’a teşekkür ediyordum. Çünkü burayı böyle yaptılar ve hayvanları hapishane gibi bir yere sokmadı dijital yaptı. Sadece burayı yapmakla kalmadı sirkte yaptı.”

-Elif Kiremitçi: “Kızılay reklamında görmüştüm burayı çok merak etmiştim. Gerçek hayvanların kafeste tutulmasını izlemektense buradaki sanal hayvanlarla ilgili bilgi edinmek daha güzel. Çok gerçekçi ve güzel yapmışlar. Çay kahve de ikram ediyorlar. Herkes bence burayı gezip görebilir çok güzel bir yer. Mansur Başkan’a çok teşekkür ederim.”

-Alya Yardımcı: “Pandayı internetten evlat edinmiştim. Pandayı çok seviyorum. Küresel ısınma için onlara bağış yapmış oluyoruz. Burayı çok sevdim. Hayvanat bahçelerine gitmiştim ama sanal gerçeklik çok daha güzel. Safari otobüsündün etkisine kapılıp gerçekten gidiyormuş gibi hissettim.

Sabah 10.00 ile 18.00 saatleri arasında hayvanat bahçesini ziyaret etmek isteyen Başkentliler; https://ankaradhb.com/ internet adresi üzerinden rezervasyon yaptırabiliyor.

Etiketler: / /

Rize’de Ramazan ayı öncesi camilerde temizlik
Rize Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Ramazan ayı öncesinde şehir merkezinde bulunun tüm camilerde temizlik ve halı yıkama çalışmaları...
CHP Mudanya’da seçime giremiyor mu iddialarına Bursa’dan sert tepki!
Bursa’nın Mudanya ilçesinde Meclis Üyelikleri listelerinin İlçe Seçim Kurulu’na teslimiyle ilgili çıkan tartışmalara ilişkin açıklama CHP Bursa İl Başkanı Nihat...
Sakarya’da üniversite öğrencileri tarih kokan sokaklarda
Şehir dışından gelip Sakarya’da öğrenim gören üniversite öğrencileri Büyükşehir Belediyesi’nin Sapanca, Geyve ve Taraklı’yı kapsayan gezisinde tarih kokan sokakları ve...
Özel gereksinimli bireylere ‘Temel Afet Bilinci Eğitimi’
Bursa Celal Sönmez Gündüzlü Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Konferans Salonu’nda merkezde eğitim gören özel gereksinim bireylerine ve tüm...
Askeri kara araçları ihracatın zirvesinde
Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği verilerine göre 2023’te BMC askeri kara araçlarında toplam ihracatın yüzde 52’sini tek başına gerçekleştirerek...
LGS’ye son 100 gün kala öğrenciler nasıl çalışmalı?
LGS’ye son 100 gün kala LGS sınavına hazırlanan öğrenciler için kritik ve değerli bir sürece girilmiş bulunuyor. Rrehberlik öğretmeni Çağla...
Çağdaş Kore sanatının etkileyici eserleri Türkiye’de
Güney Koreli yenilikçi sanat galerisi Esther Gallery, Mart ayında gerçekleşecek 10. ARTAnkara Çağdaş Sanat Fuarı’nda Koreli sanatçıların özgün eserlerini Türk...
1001 Sanat ekibi miniklerin neşesi oldu
Büyükşehir Belediyesi’nin kültür takvimi kapsamında AKM’de sahne alan 1001 Sanat Ekibi, sahnelediği “Cesur Korkuluk Kuki” çocuk tiyatrosuyla miniklere neşe kaynağı...
Bursaspor’da Bucaspor 1928 maçı hazırlığı başladı
Bursaspor ligin 28. haftasında konuk edeceği Bucaspor 1928 maçı hazırlıklarına öğle saatlerinde gerçekleştirdiği antrenmanla başladı.  BURSA (İGFA) – Bursaspor, ligin...
Artvin Yusufeli’de iki yaka birleşti
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yusufeli Merkez Viyadüğü’nde son segment konularak iki yaka bir araya getirildi. Köprü üzerindeki asfalt...
Büyükşehir, çocuklara güvenli oyun alanı oluşturuyor
Manisa Büyükşehir Belediyesi, Yunusemre ilçesine bağlı Hafsa Sultan Mahallesi’nde çocuklara güvenli oyun ortamı sunmak için çocuk oyun grubu kazandırdı. Bölgede...
Esin Yum güzelliğiyle Altın Kalp ve Vefa Ödülleri’ne damga vurdu
Altın Kalp ve Vefa Ödülleri Esin Yum ve Enes Furkan Bilgiçli sunumuyla gerçekleşti. İSTANBUL (İGFA) – Geçtiğimiz günlerde Engelliler Yararına düzenlenen...
Cumhur İttifakının Adaylarına Ahmetli’de coşkulu karşılama
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cengiz Ergün, Ahmetli’de Kemal Atatürk Caddesinde vatandaşların yoğun ilgisiyle...
Mardin Milletvekili Adak, “Kitap Fuarı Mardin’e değer katacak”
Mardin’de ilk defa açılan kitap fuarına yoğun ilgi gösterildi. İlk iki günde yaklaşık 15 bin kişi kitap fuarını ziyaret ederken,...
Fenerbahçe’de Kasımpaşa maçı hazırlıkları başladı
Fenerbahçe, cumartesi günü oynayacağı Kasımpaşa maçı hazırlıklarına başladı. İSTANBUL (İGFA) – Fenerbahçe, Trendyol Süper Lig 27. hafta maçında 24 Şubat...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ