Genç Bayrak Gazetesi

Dualarla Ve Gözyaşlarıyla Uğurlandı

Dualarla Ve Gözyaşlarıyla Uğurlandı
Çalıştığı her bölgede bir çok projeye imza atan ve yöre halkının gönlünde ayrı bir yer edinerek arkasında gözü yaşlı insanlar bırakan Kaymakam Tuncay Sonel, 16 ay görev yaptığı Bandırma’dan da gözyaşları içerisinde Kadıköy’e uğurlandı.
Kaymakam Sonel, 16 ay gibi kısa bir süre içerisinde biz fikri ile  halkla iç içe farklı bir idareci profili çizdi.Başta eğitim olmak üzere Önceliği şehit aileleri,gaziler,yetim öksüzler,engelliler,yaşlılar,kimsesizler hep önceliği oldu.Yüzlerce ev ziyaretleri yaparak onların Gönüller’ini aldı. İlçeye gelir gelmez başlattığı proje ile  486 Yetim ve Öksüze çocuğa mektup yazarak “Anne yada Baban hayatta olsaydı özlemini çektiğin ve onlardan almasını istediğin şey ne olurdu? ”diye sorarak onların isteklerini hayırseverlerinde desteklerini alarak bir bir gerçekleştirdi ve her ortamda onlara sahip çıktı.
“Hatırlanmak Bir Gün Değil Her Gün” projesi ile 1541 engeli olan vatandaşa ulaşıp onları kayıt altına alarak devletin şefkatini ve güler yüzünü gösterdi. Kaymakamlık bünyesine aldığı  minibüse engelli rampası taktırarak, başta  Bursa’da kemoterapi alan hastalar olmak üzere tüm engeli olan vatandaşların hizmetine sundu.
Çınarlı Mahallesinde oturan gelir düzeyi düşük Romen vatandaşlarına yönelik yaptırılan 124 adet konut ailelere teslim edilemezken,Hızlı ve pratik çözümleriyle tanıdığımız Kaymakam Sonel, bürokratik sorunları bir hafta gibi bir sürede çözerek soğuk kış öncesi Romen vatandaşlarına her türlü maddi ve manevi desteği vererek  sıcak yuvalarına kavuşmalarını sağladı.
Bandırma Kaymakamlığınca hayırsever vatandaşların da desteği alınarak ve  bizzat kendi tarafından  Koyunculuk Araştırma Enstitüsünden seçerek  aldığı 216 Koç süslenerek ve kına yakılarak Kaymakamlık personelince bayram öncesi başta Şehit Aileleri, Gaziler olmak üzere Yetim ve Öksüzler, ihtiyaç Sahibi Vatandaşlar ve Engeli Olan Ailelerin evlerine kadar bırakıldı. Özellikle, çocukların kendilerine gönderilen Kurbanlık Koçlara sarılarak bayram sevincini erken yaşamaları görülmeye değerdi.
Hayatta olan 1923 doğumlu Cumhuriyet ile yaşıt Vatandaşlar Cumhuriyet Bayramı öncesi Kaymakam Sonel başkanlığında, Müftü, Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanı, Sağlık Müdürü ve Vakıf personelinden oluşan ekip tarafından evlerinde ziyaret edildiler. Sağlık kontrolünden geçirildiler. Gönülleri ve duaları alındı. Sağlık durumu iyi olanlar Cumhuriyet meydanında gerçekleştirilen 29 Ekim kutlamalarına getirilerek ilk kez protokolde bayram coşkusunu yaşamaları sağlandı.
Bandırma 17 Eylül Üniversitesinde öğrenim gören yaklaşık 1000’e yakın Üniversite öğrencisini bizler için manevi değeri yüksek olan Çanakkale ve Mevlana Şehri Konya gezilerine gönderdi.
Birçok garip ve muhtaç aileye de barınma yardımı yaptı. Hayırseverlerin desteği ve devletin imkanları en iyi şekilde kullanılarak başta okullar olmak üzere birçok alanda yatırımlar yapılmasına öncülük etti.
İstihdama ve yatırıma yönelik işlerde her zaman yatırımcının önü açılarak onlara yardımcı olmaya çalıştı. Kaymakamlık bünyesinde düzenlenen KOSGEB kurslarından işyeri açmak isteyen 200 yakın gence girişimcilik belgesi verilmesini sağladı.Özellikle kadın girişimcilere işyeri açma desteği konusunda yardımcı oldu.
Onu bazen esnafta,bazen köyde,bazen yaşlı bir ninenin evinde,bazen bir yetimin evinde,bazen cenazede,bazen hasta ziyaretinde bazen sanayide,bazen tarlada kısaca şehrin her yerinde her mahallesinde görmeniz mümkündü.Okul ve mahalle ziyaretlerinde top oynayan çocukların arasına katılan Kaymakam Sonel’i bazen de sabahın erken saatlerinde işe gidecek olanlarla bir kahvede çay içerken görürdünüz.
Şehrin marka değerlerinden biri olan Bandırmaspor Futbol takımının PTT 1.Lige çıktığı 50.yılında şehrin şampiyonluğa inanılması noktasında önemli bir manevi rol oynadı.Yeri geldi takımla birlikte Iğdır’a gitti.Hatta stadın özellikle 4. Haftadaki Balıkesir derbisine yetişmesi için vargücüyle uğraştı ve sonunda stadın yetiştirilmesinde büyük emek verdi. Banvit Basketbol takımının hemen hemen  her maçında salonda yerini alarak sporcular için itici bir güç oldu.Yine her branşta sporculara maddi ve manevi desteğini esirgemedi.
Yine 16 ay öncesine kadar Tüketici hakem heyetindeki dosya sayısı 14.000 civarındayken takviye personel ve takibi ile dosya sayısı 2000 civarına düştü.Yine çiftçi malları koruma başkanlığınca hukuka aykırı olarak 1000 civarında çiftçiye verdiği cezayı kaldırarak çiftçilerin yanında olduğunu gösterdi.Yine Bandırma Ailesi diyerek bütün birimler arasında uyum ve işbirliğini sağlayarak Bandırma adına yapılacak güzel işlerde hep yer aldı.
Yukarıda saydığımız projeleri ve bunun gibi bir çok projeyi gerçekleştirirken hizmet aşkını ve sorumluluğu ilçeden ayrılacağı son güne eksik hiç eksik etmedi. Daha önce Diyarbakır’da Şehit olan Polis İlker Narin’in ve Ankara’da yaşanan bombalı saldırıda şehit olan Astsubay Mehmet Kutlu’nun ailelerine hayırseverlerin de desteği ile 2 adet ev alarak Balıkesir Valisi, Milletvekili, Garnizon Komutanı, Emniyet Müdürü ve Müftü ile birlikte Tapuları ailelere teslim etmişti.
Son olarak Hakkari Şemdinli Durak Karakoluna düzenlenen hain saldırı sonucu Şehadet mertebesine erişen Jandarma Er Erkan Özdemir’in Ailesine söz verdiği Evin Tapusunu Bandırma’daki son gününde Emniyet Müdürü ve Jandarma Komutanı ile birlikte Şehidin  Babası ve Annesine teslim etmenin huzurunu yaşayarak ilçeden ayrıldı.
Atandığı ilk günden, ayrıldığı son güne kadar 16 ay boyunca şevk ve heyecanını hiç kaybetmeyen Kaymakam Sonel’i uğurlamak için binlerce Bandırmalı Hükümet Konağı’nın önünde toplandı. Oluşturulan yüzlerce araçlık konvoyla özellikle de şehit aileleri, gaziler, yetim ve öksüz çocuklar, engeli olan vatandaşlar, Romen vatandaşları ve sevenleri gözyaşları içerisinde  kendisini Kadıköy’e uğurladı.
Meslek hayatı boyunca kapısının her zaman vatandaşımıza sonuna kadar açık olduğunu dile getiren Kaymakam Sonel, Boş başak dik durur diyor. Sevgi, hoşgörü, yöreye ve yöre insanına sahip çıkma, çocukla çocuk büyükle büyük olmak, kısacası halkla iç içe görevin hakkını vermek, Hak için. Eğer gece yastığa başınızı koyduğunuzda rahat uyuyabiliyorsanız ya da ayrıldığınız ilçede kurulan dostluklar yıllar sonra devam ediyorsa ya da onların hem kaymakamı hem kardeşi hem de babası sıfatlarını onlardan alıyorsanız asıl mutluluk bu olsa gerek. Biz fikri çok önemli, severek ve isteyerek gönülden iş yapmak, gönül kazanmak kısacası kimsesizlerin kimi olmak çok önemli. Tatlı dilin ve güler yüzün sermayesi yok. Elbette insanız bilmeyerek de olsa hatalarımız olabilir ama kendi annemize ve babamıza nasıl davranılmasını istiyorsak kapımıza gelen ya da sokağa çıktığımızda karşılaştığımız yaşlılarımıza da öyle davranmalıyız. Yetim ve öksüz çocuklarımızı sevindirmeliyiz, engeli olan vatandaşlarımızı, şehit ailelerimize, gazilerimize sahip çıkmalıyız, esnafımıza uğrayarak hayırlı işler temennisinde bulunmalıyız. Taziye, düğün gibi durumlara icabet etmeliyiz. Devletimizin tüm kurumları arasında işbirliği ve ahengi sağlayarak devletimizin şefkatini, sıcaklığını yöremize ve yöre insanımıza göstermeliyiz. Zaten bunları yaptığınız takdirde mutlu oluyorsanız işleriniz de kolaylaşıyor. Siz eğer çalıştığınız yörenin en ücra köşesindeki garibandan ve oranın yolundan tutunuz da okullardaki dersliklerinden haberdarsanız mesele büyük ölçüde aşılmış oluyor ve ekibinizle birlikte hizmet etmenin haz ve mutluluğunu yaşıyorsunuz dedi.
Uğurlanma sırasında duygulanan ve Bandırma’dan çok güzel dostluklarla ayrılacak olmanın mutluluğunu yaşıyorum diyerek  Bandırma Ailesinden helallik isteyen Kaymakam Sonel: “Tüm gönül dostlarına teşekkür ediyorum. Kadıköy’ de her zaman bir kardeşiniz, evladınız ve eviniz olacak. İnşallah Kadıköy’de ağız tadıyla ve yüzümüzün akıyla çalışmak nasip olur. Allah nerede olursak olalım hep iyilerle karşılaştırsın. Bu arada son günlerde Ülkemizde yaşanan terör olaylarından dolayı son derece üzüntülü ve hüzünlüyüz. Bu vesileyle de tüm şehitlerimize rahmet, ailelerine sabır diliyor ve onlara dua ediyoruz. Zor şartlarda görev yapan güvenlik güçlerimize de kolaylıklar diliyoruz. Ayrıca 15 Temmuz’da FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi sonrası sokaklara inerek darbeye karşı duran ve 11 Ağustos’a kadar Cumhuriyet Meydanını boş bırakmayan  tüm Bandırmalı halkımıza,Aziz Türk Milletimize şükranlarımı sunuyorum.Allah onlardan razı olsun.Allah Vatanımıza,Bayrağımıza,Ezanımıza,Birlik ve Beraberliğimize ,Dirliğimize göz diken hainlere fırsat vermesin dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ