Genç Bayrak Gazetesi

Erhan KIVANÇ’ın Kaleminden

Erhan KIVANÇ’ın Kaleminden

Uçurtmam Altı Köşe

Uçurtmalar sonbaharda’da uçurulsada ilk bahardaki gibi olmaz. Göz zevki ile bakarak her taraf yemyeşil ve çeşitli çiçeklerin görünümleri içinde insanı rahatlatan kokuları ile ılgıt ılgıt esen ilk bahar rüzgarları esintisi içinde oluruz.

Bu atmosfer içinde altıköşe uçurtmanın verdiği heyecanına mutluluk içinde olarak doyum olmaz. Uçurtmalar çeşitli şekillerde yapılır. Bunların çeşitli isimleri vardır. Armudiye, feneryıldız, altıköşe ve kağıttan yapılan şeytan uçurtması denir. Bunlardan bazılarına ben çocukken altı köşeye gönül verdim. Uçurtmamı kendim yapardım. Malzemelerimi hazırlar altı köşemi kurar uçar hale getirirdim. Uçurtmamı süslerken önce küpelerin sonra kolye gibi pırpırlarını sonra alt etek süslerini ve kuyruğunu itina ile hazırlar, aksesuarlarını takardım. Altı köşe uçurtmamda ince kınnap iplerini kullanırdım. İpleri bir çomağa sağlı sollu sarardım. Uçurtmanın ipini sararken ve toplarken iplerinin karışmamasını sağlardı. Uçurtmamı havalandırmaya başlarken duyduğum sevinç ve mutluluk içerisinde rüzgarı arkama alır, uçurtmamın içerisine rüzgar dolarken yavaş yavaş ipini salmaya başlardım. İpi her salışımda hafif hafif başını bir sağa bir sola sallayarak selam verircesine havalanmaya başlardı. Uçurtmamı havalandırıp zevkle seyrederken sanki oda nazire olsun diye altı köşesindeki özellikleri ve marifetleri ileanlatmak ister gibi üst köşesine ve orta göbeğine bağlı iplerin dengesi ile göklerde süzülerek bize bakıp iki yanına bağlı küpelerini sallayarak göğsündeki madalyonu andıran süs pırpırların çıkardığı sesler ile kendini rüzgarın ahengine bağlayan renkli uzun kuyruğunu sağa ve sola nazlı nazlı sallaması ilekendini sanki rüyalar aleminde tatlı hülyalar içerisinde olarak büyük mutluluklar yaşardım.Altı köşemle bir oyunuzmuz varki bunu sizlere tekrar yaşatmak isterim.

Uçurtmam ile oyunumuz şöyle;
Uçurtmam havada iken önce ipini hızlı hızlı çekerim,sonra az az salarım uçurtmam başını hafif hafif sallarken ip hafif gevşek olur.Bu arada ipi bir sağından çeker bırakırım bir solundan çeker bırakırım o anda altı köşem başını aşağıya eğerken ipi salarım uçurtmam pike uçuşu ile aşağı inerken ipi hızla çekmeye başlarım.Uçurtmam o anda başını kaldırıp havalanmaya başlar ve tekrar süzülmeye devam eder.
Bu anları yaşamak çok güzeldi.Böylece uçurtmam altı köşem arkadaşım diyebilirim,bana çok sevinç ve mutluluklar yaşatırdı.
Bugünkü nostaljimize burada ara verirken,başka anılarımızda buluşmak ümidi ile hoşçakalın sağlıcakla kalın.

Uçurtmam Rüzgar ve Ben

Uçurtmam altı köşe,

Çocuğa verir neşe

Uçarak candaş olur,

Rüzgarla yoldaş olur.

Türkü gibi seslerle

Mani gibi sözlerle,

Arkadaş olduk derler,

Mavi gökte beraber.

Rüzgarla beraberiz,

Üzerinde gezeriz

Zikzakları çizerek

Gezer altı köşemiz

Altı köşem candaşım

Rüzgarlar hep yoldaşım.

 

 

 

Çelebi Sultan Mehmed 1413-1421 Saltanatı

Osmanlı Devletinin 5’inci padişahıdır.Babası Yıldırım Beyazıd,annesi Sultan Hatundur.1379’da doğmuştur.Osmanlılarda Timur’un Yıldırım Beyazıd’ı yenmesinden sonra başlayan ve saltanat mücadelesi dönemi olan fetret devrinden sonra 1413’de tahta geçmiştir.Devleti toparlama çalışmalarına ağırlık verdi.Konya’ya kadar olan bölgede yeniden Osmanlı hakimiyeti kurdu.1416’da Eflak’a sefer düzenledi ve Eflak’ı yeniden vergiye bağladı.1417’de Arnavutluk’ta Avlonya’yı 1418’de Samsun’u aldı.1419’da Bursa’da Çelebi Sultan Mehmed Camii ve Türbesini yaptırdı.Ankara Savaşında kaybolan ve ortaya çıkarak kendisine karşı saltanat mücadelesine girişen kardeşi Şehzade Mustafa’yı mağlup etti.Şehzade Mustafa Bizans İmparatoruna sığındı.Çelebi Sultan Mehmed,Bizans İmparatorunun kardeşini ömür boyu hapsetmesi sonucu her yıl üçyüz bin kuruş vermeyi kabul etti.1920’de Devrin alimlerinden Şeyh Bedrettin’in yetiştirdiği Börklüce Mustafa ile Toprak Kemal’in isyanını Manisa’da bastırdı.Hareketin önde gelenlerini öldürttü.1421’de ani bir kalp krizi sonucu öldü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ