Genç Bayrak Gazetesi

Ermeni Patrikhanesi 113 Yıllık Kayıp Tablonun Peşinde

Ermeni Patrikhanesi 113 Yıllık Kayıp Tablonun Peşinde

İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nden alınan bilgiye göre, patrikhane arşivinde bulunan ressam Aram Haçaduryan’a ait tablo, halen komada olan hasta Patrik Mesrob Mutafyan tarafından, yenisinin yapılması için Ermeni bir ressama verildi. Mutafyan, kimin resmedildiği bilinmeyen ve 1903 yılına tarihlenen tablonun şapkasız halinin yapılmasını istedi.

2000 yılında Mutafyan’ın siparişiyle tablo Ermeni bir vatandaşa teslim edildi ancak yapılması talep edilen tablo da orijinali de patrikhaneye geri dönmedi. Mutafyan’ın tabloyu teslim ettiği ve kim olduğu bilinmeyen kişi de sırra kadem bastı. Patrikhane yetkilileri, Ermenistan’daki devlet kurumları, sanat ve tarih piyasasındaki kişiler yardımıyla tablonun peşine düştü.

500 BİN EURO’YA
SATIŞA ÇIKARILDI

Tablonun izine, 2 yıl önce Ermenistan’da rastlandı. Ünlü Ermeni asıllı Rus ressam İvan Ayvazovski’ye ait olduğu belirtilerek 500 bin Euro (1 milyon 830 bin TL) karşılığında satışı yapılmak istenen tablodan haberdar olan patrikhane, harekete geçerek Ermenistan yetkililerine başvurdu ve tablonun satışını durdurdu. Konu, Ermenistan medyasında da geniş yer buldu.

RUS UZMANLAR İNCELİYOR

Patrikhane eserin Ermeni ressam Haçaduryan’a ait olduğunu söylerken, satışı yapmak isteyen sahibi ise resmin Ayvazovski’ye ait olduğunu öne sürdü. Bunun üzerine uzmanlardan görüş istendi. Uzman görüşü, tablonun Ayvazovski’ye ait olduğu yönündeydi ancak tablonun imza ve tarih bölümünün tahrif edilmiş olması nedeniyle konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Komisyon, resmin hangi ressama ait olduğunun belirlenmesi için Rusya’daki Ayvazovski uzmanlarından inceleme talep etti. Rus uzmanların resmin Ayvazovski’ye değil de Haçaduryan’a ait olduğunu tespit etmeleri halinde tablonun İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ne iade edilebileceği kaydedildi.

ATEŞYAN: SAÇLARININ YÖNÜNE KADAR AYNI

Soruları yanıtlayan Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, konunun takipçisi olduklarını belirterek, “2 yıl önce tabloyu bulduk ve şikâyette bulunduk. Tabloyu satışa çıkaran kişi, tablonun 1970 yılından beri kendilerinde olduğunu iddia ederek inkâr etti. Ayvazovski’ye ait olduğunu söylediler. Biz tabloyu gördük. Bizde bulunan fotoğraflarla karşılaştırdık. Saç kıllarının yönüne kadar aynı. O tablo olduğu açık ve net olarak anlaşılıyor. Zaten Ayvazovski’ye ait olması mümkün değil. Yapıldığı tarihte Ayvazovski ölmüştü. Bu tablodan dünyada bir tane var. Bu tablo bir taneyse patrikhanenindir, kitabımızda yazıyor” diye konuştu.

Ateşyan, tabloda resmi çizilen kişinin kim olduğuna dair ise net bir bilginin bulunmadığını ifade etti. Ermeni Patrikhanesi tarafından istenen tablonun değeri ise 500 bin Euro değerinde.

Ayvazovski ve Haçaduryan kimdir?

Ermeni asıllı Rus ressam İvan Ayvazovski, döneminin en ünlü sanatçılarından biridir. 1817-1900 yılları arasında yaşayan ve Rus Donanması’nın resmi ressamı olan Ayvazovski, özellikle deniz manzaralı tablolarıyla tanınıyor. 1845’te geldiği İstanbul’da Sultan Abdülmecid tarafından Beylerbeyi Sarayı’nda kabul edilen ressamın, 30 kadar eseri Türkiye’de Dolmabahçe Sarayı ve Deniz Müzesi’nde bulunuyor. Ermeni ressam Aram Haçaduryan’ın da Ayvazovski ile aynı dönemde yaşadığı biliniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ