Genç Bayrak Gazetesi

Farkındalık Yaratmak Önemli…

Farkındalık Yaratmak Önemli…

AIDS tanısı ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde konmuştur. Bugün AIDS tüm dünya da bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de HIV/AIDS ile mücadelede, hastalığın yayılımının sınırlandırılması ve durdurulması, öncelikle hastalığın bulaşma ve korunma yolları konusunda toplum farkındalığının artırılması ile mümkün olabilecektir.

Kontrolsüz kan nakline, kullanılmış şırınga, iğne, jilet, makas gibi aletlerin kullanımına izin verilmemeli, kullanılmamalıdır ve cinsel yolla bulaşan AIDS konusunda da farkındalık yaratılmalıdır. Çocuklarımız ve gençlerimiz cinsellik konusunda aydınlatılmalı, korunma yolları hakkında bilgilendirilmelidir. Ayrıca şüphe varsa anneden bebeğe bulaşmayı önlemek için gebelikten önce mutlaka test yaptırılmalıdır.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi AIDS konusunda da kişilerin bilgili ve bilinçli olması önemlidir. Buna bağlı olarak erken tanı önemlidir. Böylesi özel günlerde halkın farkındalığının arttırılması gerekmektedir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ