Genç Bayrak Gazetesi

Fatih Sultan Mehmet’in Doğum Günü Devlet Töreniyle Kutlanacak

Fatih Sultan Mehmet’in Doğum Günü Devlet Töreniyle Kutlanacak

İstanbul’u fethiyle çağ kapatıp çağ açan, Hz Muhammed’in övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet’in doğum gününün doğduğu kent Edirne’de kutlanması için çalışmalara başlandı.

Edirne Valisi Günay Özdemir, tarih boyunca pek çok medeniyeti barındıran Osmanlı başkenti Edirne’de kurulan medeniyetin İstanbul’u fethettiğini söyledi.

“HEYKELİ DİKİLECEK”

Edirne’de doğan bir Fatih Sultan Mehmet’i dünyaya daha çok tanıtmak için çalışma başlattıklarını ifade eden Özdemir, şöyle konuştu:

“Doğum gününde bu şekilde Fatih Sultan Mehmet Han’ı anlamak, anlatmak, yaşamak için böyle bir etkinlik düşünüyoruz. Bununla ilgili Kültür ve Turizm Bakanımız Nabi Avcı ile görüştük. Bakanımız bu konuda gerekli çalışmaları yapacağını belirtti, biz de buradan çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Önümüzdeki hafta ilimizdeki bütün kamu kurum kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile bir araya gelip bunun bir çalışmasını yapacağız. İnşallah mart ayının sonunda da böyle bir etkinliği hem üniversitemiz hem sempozyumla hem etkinliklerle hem de burada Fatih Sultan Mehmet Han’ın heykelinin de önemli bir yere dikilmesiyle bu etkinliğimizi devam ettireceğiz.”

“YAKIŞAN ŞEKİLDE KUTLANACAK”

Özdemir, “Osmanlı medeniyetini, hoşgörü ve adaletini İstanbul’u fethederek, din, inanç ve yaşam hürriyetini koruyan dünya barışının bu sayede sağlanacağını dünyaya o dönem de ilan eden Edirneli Fatih’in doğum günü yakışan şekilde kutlanacak” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ