Genç Bayrak Gazetesi

Fetö’den Alındı, Fakülte Olacak

Fetö’den Alındı, Fakülte Olacak

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, dün (perşembe) akşamı Ayvalık’a geldi. Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay başkanlığındaki çevre ilçelerin ziraat odası başkanlarının da katılımıyla, yağmur yağışı sonrası sel felaketini yaşayan kentle ilgili durum değerlendirmesi yaptı. Bu sabah ise yine aşırı yağmur yüzünden olumsuz etkilenen İzmir’in Dikili İlçesi’nin Kabakum Mevkii’ndeki arazileri inceledi. Ardından Ayvalık’a dönerek Altınova Mahallesi Karayel Mevkii’nde sel yüzünden zarar gören çiftçilerle görüştü. 430 koyunu telef olan Yusuf Demirbaş’ı ziyaret eden Bayraktar, telef olan hayvanlar için üzgün olduğunu söyledi. Belediye Çeşmesi Mevkii’nde zeytinci Egemen Bilir ile de görüşerek zarar gören arazide inceleme yaptı.

AFET FONUNDAN TALEPTE
BULUNACAK

Afetin büyüğünün Ayvalık’ta olduğunu, can kaybı yaşanmamasıyla teselli bulduklarını söyleyen Bayraktar, “Üreticimizin beklentisi var. Banka borçları var, ertelenmesini talep ediyorlar ve kendilerine bir miktar can suyu lazım. Tekrar ekim yapacaklar. Afet fonundan bir para talepleri olacak. Onların adına bizim talebimiz olacak. Bir can suyu vermek lazım” dedi. Bayraktar, iklim değişikliğinin göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekti. TARSİM’i hatırlatan Bayraktar, “TARSİM’e şu ana kadar Türkiye’deki üreticilerimizin yüzde 10’unu dahil edebildik. Bu rakam yeterli bir rakam değil” dedi.

TÜM MEYVELER İÇİN SİGORTA TALEBİ

Birçok ürünü TARSİM kapsamına alınmasını sağladıklarını belirten Bayraktar, “Zeytin ağaçları TARSİM kapsamında ama meyve değil. Bir tek kiraz TARSİM kapsamında. Bugün ben ifade edeceğim. 2017’de tüm meyvelerin TARSİM kapsamına alınmasını talep edeceğiz. Bunu büyük bir eksiklik olarak görüyoruz. Üreticinin bilgilendirilmesi ve TARSİM’in hatalarını telafi etmesi gerekli. Bir taraftan borçlar erteleniyor ama silinmiyor. Üretici bir yıl sonra bu borçları ödemek zorunda. Afet fonundan verilecek parayla zarar tazmini mümkün değil. O bir can suyu. Burada önemli olan zarar tespitinden sonra zararların önemli ölçüde tazmini. Bu da ancak ürün sigortası ile olur. Bunun için üreticilerimizin en az yüzde 40’ını ürün sigorta kapsamına sokmamız lazım” dedi.

İncelemenin ardından beraberindeki heyetle birlikte Ayvalık Ziraat Odası’nı ziyaret eden TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’a Ayvalık’ta TZOB Yönetim Kurulu üyesi Marmara bölge sorumlusu Hüseyin Darcan, Balıkesir Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Süleyman Dönmez, Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay, Dikili Ziraat Odası Sabri Güler, Burhaniye Ziraat Odası Başkanı Ali Duman da eşlik etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ