Genç Bayrak Gazetesi

Gıda Çalıştayı Yapıldı

Gıda Çalıştayı Yapıldı

Güney Marmara Gıda Kümelenmesi”, projesi kapsamında kurulan Güney Marmara Gıda Kümesi Derneği tarafından çalıştay düzenlendi. Çalıştayda konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Balıkesir’de ilk kümelenme örneğini Organize Sanayi Bölgemiz’de marangozlar ile birlikte yaptığımız çalışmada gördük. Organize Sanayi Bölgemizde Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’nin sayılı ağaç ürünleri sanayisini, suntasını, laminantını bir çok mobilya için gerekli olan malzemeyi üretiyor. Tabi hemen mobilyacısı ve ağaç işi yapanların hepsi orada toplanıyor” dedi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) öncülüğünde, Balıkesir ve Çanakkale Sanayi-Ticaret Odalarının iştirakçi olduğu “Güney Marmara Gıda Kümelenmesi”, projesi kapsamında kurulan Güney Marmara Gıda Kümesi Derneği tarafından çalıştay düzenlendi. Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’unda katıldığı GMKA Konferans Salonunda düzenlenen çalıştaya Portekiz’den İnovCluster Gıda Kümesi yöneticileri de geldi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan çalıştayın açılış konuşmasını GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek yaptı. GMKA kuruluş amacı ve Gıda Kümesi çalışmaları hakkında bilgiler veren Özek ardından, Güney Marmara Gıda Kümesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özdamar söz aldı.

Kümelenme çalışmaları hakkında bilgi veren Özdamar, üretimde kümelenme faaliyetleri ile ekonomiye katkı hakkında konuştu. Daha sonra IvonCluster Gıda Kümesi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Luis Pinto de Andrade söz alarak yapılan ortak çalışmalar hakkında bilgiler sundu. Andrade, Balıkesir’in ciddi bir gıda endüstrisi potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Güney Marmara Gıda Kümesi ile işbirliğinin rekabet gücünü arttıracağını belirtti.

UĞUR: “BALIKESİR’DE
MARANGOZLAR KÜMELENİYOR”

Çalıştay’da bir konuşmada Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’da bir konuşma yaparak, Organize Sanayi Bölgesinde marangozların kümelenmeye örnek olacağını belirtti. Başkan Uğur konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Güney Marmara Gıda Kümesi Projesi’nin ortağı olan ve Portekiz’in CasteloBranco Kentinden şehrimize çalışma ziyaretine gelmiş olan InovCluster heyetine şehrimize ve Türkiye’ye hoş geldiniz diyor, çalışma ziyaretinin ikili ilişkilerimiz, karşılıklı işbirliği ve ticaret hacmi bakımından faydalı olmasını ümit ediyorum. Balıkesir’imiz gıda sektöründe bir markadır. Etimiz ile, sütümüz ile, pirincimiz ile, sebzemiz ve meyvemiz ile Türkiye’yi besleyen illerden bir tanesi. Kümelenmede çok önemli. Biz bunun ilk kümelenme örneğini Organize Sanayi Bölgemiz’de marangozlar ile birlikte yaptığımız çalışmada gördük. Organize Sanayi Bölgemizde Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’nin sayılı ağaç ürünleri sanayisini, suntasını, laminantını bir çok mobilya için gerekli olan malzemeyi üretiyor. Tabi hemen mobilyacısı ve ağaç işi yapanların hepsi orada toplanıyor. İnşallah Organize sanayi Bölgesi’nde keresteciler, marangozlar, mobilyacıların toplanması ile marangozların kümelenmesi olacak”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ