Genç Bayrak Gazetesi

Görme Engelli Eğitmenden ‘Yer’ Sitemi

Görme Engelli Eğitmenden ‘Yer’ Sitemi

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde engellilere yönelik yaptığı çalışmalarla adını duyuran Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları Grubu’nun görme engelli Genel Koordinatörü Namık Tuncel, hazırladıkları projelerin finansmanını karşıladıkları özel seyyar mutfak araca Ayvalık Belediyesi’nin yer göstermediğini iddia ederek sitem etti.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde engellilere yönelik yaptığı çalışmalarla adını duyuran Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları Grubu’nun görme engelli Genel Koordinatörü Namık Tuncel, hazırladıkları projelerin finansmanını karşıladıkları özel seyyar mutfak araca Ayvalık Belediyesi’nin yer göstermediğini iddia ederek sitem etti. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise seyyar ve açık alanda gıda satışına yasal olarak izin vermelerinin mümkün olmadığını ifade ederek, “Namık Tuncel’in gıda dışında başka her türlü projesine Ayvalık Belediyesi olarak destek vermeye hazırız”

Alman Tıp Doktoru olan eşi Candy Tuncer ile birlikte yıllar önce Ayvalık’a yerleşerek ilçede bir çok sosyal etkinliklerle fırsat verildiğinde engellilerin de bir çok işte başarılı olabileceğini topluma yansıtmaya çalıştıklarını ifade eden Namık Tuncer, engellilere yemek yapmayı öğretmek için hazırladıkları seyyar mutfağa belediye yetkililerinin izin vermemesine tepki gösterdi.

Görme engelli Namık Tuncel ilçede yıllardır engellilere yönelik sosyal etkinlikler yaptıklarını hatırlatarak, “Bu etkinliklerin finansını ise eşimle birlikte yaptırdığımız ve tamamen hijyen koşullarda hazırladığımız aracımızda tamamen sağlıklı bir ortamda yapıp satacağımız gıda maddeleriyle sağlamayı planladık. Aracımızda 3 ton temiz su deposu, her tarafı krom malzemeden oluşan temiz mutfağı mevcut. Bunun yanı sıra da esnaf odası belgemiz, vergi kaydımız, sağlık kurumlarından aldığımız hijyenik ortamlarda gıda üretimi yaptığımıza ait resmi belgelerimiz, itfaiyenin talep ettiği olası bir yangına karşın gerekli önlemleri aldığımıza dair belgelere kadar her şeyimiz mevcut. Bu araçta engelli kardeşlerimize yemek yapmayı öğreterek, sosyal yaşamda onlarında imkan verildiğinde bir şeyler yapabileceğine topluma gösterebilmelerine ve dolayısıyla da özgüvenlerini kazanmalarına yardımcı olacak çalışmaları yapıyorduk. Bunu da sadece Ayvalık’ta değil; Çeşme, Çanakkale, Bursa gibi birçok yerde de yapmıştık. Bu çalışmaları yaptığımız bu yerlerde esnaflar başta olmak üzere belediyeler, kaymakamlıklar ve o yörelerde faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşlarından takdir ve teşekkür almamıza rağmen, kendi ilçemizde son 2 buçuk yıldan bu yan belediyemizden yer talep etmemize rağmen maalesef bize yer verilmiyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ