Genç Bayrak Gazetesi

Gürsel, “Kırlangıç, Yakın Gelecekte Ayvalık’ın Yaşam Alanı Olacak”

Gürsel, “Kırlangıç, Yakın Gelecekte Ayvalık’ın Yaşam Alanı Olacak”

Türkiye Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi Ayvalık Temsilciliği tarafından Ayvalık Belediyesi’nin 27 Aralık’ta ihaleye çıktığı Sosyal Kültürel Yaşam Merkezi Kırlangıç Projesi’ni kamuoyu ile bilgilendirmek için bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya Ayvalık Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Erkal, Belediye Proje- Etüt Müdürlüğü, Oda Başkanı Gündüz İşgüder, Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli ve STK temsilcileri ve onlarca vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını Oda Başkanı İşgüder yaptı ve Mimar Ersen Gürsel’e teşekkür ederek sözü kendisine bıraktı.

Mimar Gürsel konuşmasına, Ayvalık Kırlangıç Projesi’nin hazırlama aşamalarını detaylandırarak başladı. Kırlangıç Fabrikası’ndaki simgelerin Ayvalık Mimarisindeki önemini çeşitli kentlerden örneklendirerek anlattı. Projenin her zaman yorumlanarak, aslına uygun tarihi belgelerin uzun süre incelenerek hazırlandığını ifade etti. Sözlü tarihe de önem verdiklerini ve çok amaçlı sosyal yaşam merkezi ne demektir? Sorusuna cevap aradıklarını vurguladı.

Gürsel yaptığı açıklamada, “Koruma kuruluna parça parça olan binaları bir bütün olarak korunması noktasında projemizi sunduk. İçerisinde mübadele salonu, Ayvalık tarihini anlatan bir arşiv oluşturalım dedik. Ayvalık mutfağı açık olan ve restoranı da kuralım. İnsanlar daha çok vakit geçirsin diye kahve salonu yapalım. Zeytinyağı üretiminin anlatılacağı bir salonumuz olsun istedik. Bu projeyi hazırlarken Ahmet Yorulmaz’ın hikayelerinden çok etkilendik ve onun isminde kitaplık oluşturalım dedik. Kış mevsiminde gece saatlerinde Ayvalık’ta yaşamın sürmesini istedik ve bunun için 6 ay çalışma yaptık. İçerisinde 20 odalı konuk evi, 5 adet sanatçılar için el emeği üretim yeri. STK’lar için 2 ünitemiz var. En sonda konser alanımız var. Ahşap çatıların olmasını uygun gördük. İçerisinde yeni binalar ve 2500 kişilik açık hava salonu olacak. Peyzaj tamamen zeytin ağaçlarıyla süslenecek.”dedi.

Kırlagınç’ın Ayvalık’taki konumunu anlatan Gürsel, denizel konumunu da detaylandırarak anlattı ve Anıtlar Kurulu ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin onaylamasıyla, proje ihale aşamasına geldiklerini anlattı.

Soru- Cevap bölümüne geçildi. Liman olarak daha aktif kullanılması önerildi. Gürsel, geçmişte hazırladığı projelerin hayata geçirilme aşamalarını anlatarak sunumunu tamamladı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ