Genç Bayrak Gazetesi

“Halkımızın Yaralarını Sanatla Onaracağız”

“Halkımızın Yaralarını Sanatla Onaracağız”

Medya sponsorluğunu Habertürk’ün üstlendiği 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, Slovenyalı yönetmen Ziga Virc’in ‘Houston, Bir Sorunumuz Var!’ adlı filminin gösterimiyle Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Ulusal ve uluslararası birçok filmi sinemaseverlerle buluşturacak olan festival, panel, söyleşi ve atölye çalışmalarında dünyaca ünlü yazar Robert McKee başta olmak üzere yerli ve yabancı birçok sinemacıyı ağırlayacak. Festival, 18 Kasım’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenecek kapanış gecesi ve ödül töreniyle son bulacak. Yoğun katılımın olduğu açılış öncesinde festival başkanı Ogün Şanlıer’le konuştuk. Şanlıer, “Habertürk’ün katkılarını anlatmakla bitiremem. Bize sponsor olmaları çok kıymetli ve değerli” diyor…

Bu yıl 4’üncüsünü düzenlediğiniz festivale ilişkin neler söyleyeceksiniz?

Festivalin uluslararası yarışmalarına 122 ülkeden 3.679 film başvurdu. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj yarışması için 68, Ulusal Kısa yarışmalaraysa (belgesel, kurmaca) 347 film başvurdu. Festivalin seçici kurulunun uzun uğraşlar sonucu değerlendirdiği filmlerden yarışma programına seçilenler belirlendi.

Hangi yönetmenlerin hangi filmleri ödül için yarışacak?

100.000 TL değerindeki ‘En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü’ için yarışacak filmler şunlar: Reha Erdem’in dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirdiği son filmi ‘Koca Dünya’, Derviş Zaim’in son filmi ‘Rüya’, Mehmet Can Mertoğlu’nun prö- miyeri Cannes Film Festivali’nde gerçekleşen ilk uzun metraj filmi ‘Albüm’, Ümit Köreken’in 66. Berlin Film Festivali Generation Ana Yarışma seçkisinde yer alan filmi ‘Mavi Bisiklet’, Kıvanç Sezer’in ilk uzun metraj filmi ‘Babamın Kanatları’, M.Tayfur Aydın’ın ikinci uzun metraj filmi ‘Siyah Karga’, Bedir Afşin’in ‘Son Kuşlar’ı ve Gözde Kural’ın ilk uzun metraj filmi ‘Toz’.

Uluslararası Uzun Metraj alanında hangi filmler yarışacak peki?

7 film, 25 bin dolarlık ödül için yarışacak: Marta Minorowicz’in ilk uzun metraj kurmaca filmi ‘Zud’, Emma Rozanski’nin ilk uzun metraj filmi ‘Papagajka’, Yerlan Nurmukhambetov’un filmi ‘Walnut Tree’, Kaweh Modiri’nin filmi ‘Bodkin Ras’, Szabolcs Hajdu’nun filmi ‘It’s Not The Time Of My Life’, Ronny Trocker’ın filmi ‘The Eremites’ ve Ivan Marinovi’den ‘The Black Pin’.

Festivali istikrarla 4 yıldır düzenlemenizin gayesi nedir?

İstanbul, tarih, medeniyet ve kültürel mirasıyla dünyada elle gösterilir durumda. Film platosu gibi olan İstanbul’u festivalin de yardı- mıyla sinema merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Kat edilen yol bizi cesaretlendiriyor. Sivil olarak yaptı- ğımız bu festivalde her yıl 150’den fazla yabancı sinemacıyı ağırlıyoruz. Türk sinemasının dünyada bulunması gereken yere hızla gidebilmesi için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Biz elitist tavırla festival düzenlemiyoruz, 7’den 70’e her kesime kucak açıyoruz. Beyazperdenin sihrini bu festivalde yaşatacağız.

Geleceğin sinemacı adaylarına destekleriniz oluyor mu?

Gençlere Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde yarışma alanı açtık. Gençler 60’a yakın film üretti. Ürettikleri bu filmler jüri karşısına çıkacak. Sinema aşkıyla yanıp tutuşan gençlere sinema kariyerlerinin henüz başında özgüven ve cesaret aşılıyoruz. İstanbul Medya Akademisi olarak da kısa film yapmak isteyen gençlere 5.000 TL yapım desteği veriyoruz.
Dünyaca ünlü ABD’li yazar-profesör Robert McKee de festival kapsamında seminer verecek. Kendisini nasıl ikna ettiniz?
Kendisinin gelmesi biraz maceralı oldu. ABD turizm danış- manlığı kendisine “Türkiye’ye gitme” demiş. Sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile şahsı- mın devreye girmesi sonucunda ülkede düşünüldüğü gibi güvensiz bir ortam olmadığını, ona burada gözümüz gibi bakacağımızı izah ettik. Zor da olsa kendisini ikna ettik. McKee, 16-17-18 Kasım tarihlerinde gün boyu televizyon dizisi, aksiyon, gerilim ve komedi alanında ücretsiz seminer verecek.

Uzun Metraj Film Ödülleri

En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü: 100.000 TL
En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülü: 25.000 $
En İyi Yönetmen Ödülü: 5.000 $
En İyi Senaryo Ödülü: 2.500 $
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: 2.500 $
En İyi Kurgu Ödülü: 2.500 $
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: 2.500 $
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: 2.500 $

Kısa Film Ödülleri

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: 50.000 TL
En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü: 15.000 TL
En İyi Ulusal Kısa Belgesel Ödülü: 15.000 TL
En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Ödülü: 10.000 TL
En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Ödülü: 10.000 TL
Kısa Film İzleyici Ödülü: 5.000 TL

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ