Genç Bayrak Gazetesi

HAVUTÇA’NIN DEDİĞİ OLDU ÇIRPILAR HES SÜRECİ DURDURULDU!

HAVUTÇA’NIN DEDİĞİ OLDU ÇIRPILAR HES SÜRECİ DURDURULDU!

“Halkın istemediği ve kabullenmediği hiçbir şeyi zorla yaptıramazsınız, bu Termik Santrali de buraya yapamazsınız” diyen, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça’nın dediği oldu.

Çanakkale’nin Yenice İlçesine bağlı Çırpılar, Kovancı, Öğmen, Suuçtu ve Cambaz Köylerinin tam ortasında 200 MW gücünde bir termik santral yapımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılan İnceleme ve Değerlendirme Toplantısı’na daha önce katılan, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça; “Biz bu toprakların insanlarıyız, bu güzelim coğrafyanın rant uğruna yok olup gitmesine göz yumamayız. Halkın istemediği ve kabullenmediği hiçbir şeyi zorla yaptıramazsınız, bu Termik Santrali de buraya yapamazsınız” demişti. Havutça’nın dediği oldu Çırpılarda yapılması planlanan termik santral projesinin ÇED süreci durduruldu. Konuyla ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça’yı arayarak; “ ÇED sürecinin belirtiğiniz gerekçeler göz önünde bulundurularak durduruldu” dedi.

Havutça;” ‘ÇED sürecinin durdurulması ile verimli Agonya Ovası’nda tüm yaşam alanları, bölgedeki içme, kullanma ve sulama suları, göletler, dereler, tarım alanları, ormanlar ve hayvancılık rahat bir nefes alacak.”

Önemli tarım, termal ve sağlık turizmi alanı olan Edremit Körfezi de santraldan olumsuz şekilde etkilenecektir. Yetkililerin bu olumlu kararı bölgenin geleceği açısından umut verici bir adımdır.”

Havutça; “Bandırma’nın ve Gönenin aynı zamanda Edremit’in dünya mirası olan Kazdağlarının suyunu riske atacak bu yatırıma geçit vermeyeceğiz. Gereken bütün mücadeleyi vereceğiz. Biz bu toprakların insanlarıyız, bu güzelim coğrafyanın rant uğruna yok olup gitmesine göz yumamayız. Halkın istemediği ve kabullenmediği hiçbir şeyi zorla yaptıramazsınız” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ