Genç Bayrak Gazetesi

Hayat Kurtaran Cihazın Uzman Eğitmenleri

Hayat Kurtaran Cihazın Uzman Eğitmenleri

İl Sağlık Müdürü Op Dr. Servet KOCAÖZ Sağlık Bakanlığı projelerinin hızlı bir şekilde İlimizde hayata geçirilmesine önem verdiklerini belirterek Temel İlkyardım eğitimlerinin halkımız için önemini, Sağlık Müdürlüğü olarak neden bu kadar üzerinde durduklarını, hayat kurtaran cihazın ne olduğunu (Otomatik External Defibrilatör – Elektro Şok Cihazı) anlattı.

” İnsanların biz sağlık çalışanlarına ihtiyaç duydukları anlar her zaman en zor anlarıdır. Bu süreçte kişiyi hayatta tutabilmek, tekrar hayata döndürebilmek için yapılması gereken hayati uygulamalar bizim en asli görevlerimizdir. Ne var ki bizim hastalarımıza ulaşıncaya kadar geçirilecek süre çok kritik sürelerdir. Bugün İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı 112 Acil Sağlık ekipleri Şehir merkezinde 5-10 dk içinde hastalarımıza ulaşabilmektedir. Ancak bu süre içerisinde hastaya doğru temel yaşam desteği veren bir kişinin bulunması ve müdahalenin en kısa sürede başlaması hayati önem taşımaktadır. İşte bu noktada biz kendi sunduğumuz hizmetleri günbegün daha da üst noktalara taşırken, halkımızı da gönüllü birer ilkyardımcı olarak eğitiyoruz.”

2016 yılının başında hedefimiz 10.000 kişiye ilkyardım eğitimleri vermek olduğunu ifade etmiştik. Bu hedef için ekiplerimiz yoğun mesai harcıyorlar. Şu ana kadar 2145 kişiye bu eğitimleri verdik. Eğitim programlarımız sürekli devam ediyor.

Ama asıl Balıkesir Sağlık hizmetlerinde ilkleri başarmak istiyoruz. Bilindiği üzere bu yıl içinde hepimizi üzen ve halı saha maçı yaparken ani kalp durması sonucu çok genç yaşta kaybettiğimiz vatandaşlarımız oldu. Gelişmiş ülkelerin, toplu yaşam alanlarında, spor alanlarında, alışveriş merkezlerinde her an kullanıma hazır tuttukları bir cihaz var. Bu cihazın adı OTOMATİK EXTERNAL DEFİBRİLATÖR.. (elektro şok cihazı) Bu cihaz oldukça etkili sonuçlar vermekte ve dakikalar içinde kalbin tekrar çalışmasını sağlamaktadır. Üstelik sağlık personelinin ambulanslarda ve hastanelerde kullandığı defibrilatör cihazının otomatik olanları ilkyardımcılar için üretilmiştir ve olay yerinde güvenle kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Yaşamsal fonksiyonlar durduktan sonra müdahalesiz geçen her bir dakika hayatta kalma şansını %10 oranında azaltırken bu cihaz hayatta kalma şansını iki kat arttırmaktadır.

Bu cihazı, ilkyardımcı sertifikası olan bireyler, nasıl kullanacağına dair dört saatlik bir eğitim aldıktan sonra güvenle kullanabilir. Cihazın kullanıcılara eğitimini vermek üzere eğitimci yetiştirilmesi gerekiyordu ve bu eğitimcileri yetiştirmek üzere pilot il seçilmiş olmaktan son derece mutluyuz. Hem bu önemli cihazın eğitimlerini ilk alan il olduğumuz hem de eğitim almak üzere Ankara, Malatya, Muğla, Kocaeli, İstanbul, İzmir illerinden gelen sağlık mensubu meslektaşlarımızı misafir etmekten çok mutluyuz. Bu cihazın en kısa zamanda ilimize kazandırılması ve eğitimcilerimiz aracılığı ile cihazın kullanımını vatandaşlarımıza anlatarak hayat kurtarmanın farklı bir yolunu daha kazandıracak olmanın heyecanını taşıyoruz. Bizi pilot il seçerek bu heyecanı ve motivasyonu yaşamamızı sağlayan Sağlık Bakanımıza ve Sağlık Bakanlığı Yetkililerine, İlimizde bulunan Sağlık Bakanlığı eğitimcilerine Balıkesir halkı adına sonsuz şükranlarımı arz ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ