Genç Bayrak Gazetesi

Hayata Tutunmaya Çalışan Minik Kahramanlar!

Hayata Tutunmaya Çalışan Minik Kahramanlar!

Bugün 17 Kasım Dünya Prematüre Günü… Onlar bizim minik kahramanlarımız… Zamanından önce doğan ve hala anne karnındaki sıcaklığa ihtiyaç duyan bebekler… Dünyada ve Türkiye’de tüm gebeliklerin ortalama yüzde 8-10’u maalesef erken doğumla sonuçlanır. Peki, erken doğum tam anlamıyla ne demek, bebeklerimizi tehdit ediyor mu? Erken doğum önlenebilir mi? Prematüre bebek bakımında nelere dikkat edilmeli? Minik canlar için hayati önem taşıyan bu konuyu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bilgi Gökcan, ile konuştuk. Op. Dr. Gökcan, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında merak edilenleri anlattı.

Doğum belirtilerinin 36. gebelik haftası, halk arasında 8.5 ay dolmadan ortaya çıkmasına erken doğum tehlikesi adı veriliyor. Tıptaki adıyla preterm eylem sonucu tedaviye cevap vermeyen ve doğumun durdurulamadığı durumlarda doğan çocuğa da prematür; yani olgunlaşmamış bebek denilir.

Prematür bebekte organ sistemleri tam olarak olgunlaşmadığı için bebek doğumdan sonra anne karnı ortamı yaratılan yoğun bakıma alınır. Özellikle gelişmemiş akciğerler solunum sıkıntısı yaratır. Üzerine eklenen enfeksiyonlar da henüz vücut direnci tam gelişmemiş bebeğin ölümüne sebep olabilir.

* İkiz, üçüz gibi çoğul gebelik: Tek bebeğin yaşamasına uygun rahim iki ve daha fazla bebeği 9 ay boyunca taşımak için yeterli gelmeyebilir. Zaman içinde büyüyen bebekler, rahimde kasılma ve ağrılara sebep olarak doğum eylemini başlatır.* Halk arasında su ikizi olarak tanımlanan “polihidramnios”: Özellikle diyabet; yani şeker hastası gebelerin bebeklerinin içinde yaşadığı suyun normalden fazla olmasıdır. Bu durum bazen bebeğin yutma borusunun doğuştan tıkalı oluşu sebebiyle de olabilir. Tıpkı çoğul gebelikler gibi kapladığı hacim fazlası sebebiyle ağrı ve kasılmalara neden olur.* Genital sistem enfeksiyonları (B gurubu streptokoklar, trikomonas, bakteriyel vaginosis, klamidya, e.coli): Vajinal veya idrar yollarında bulunan bu mikrobik ajanlar, anne rahmine girerek bebeğin içinde bulunduğu keseyi patlatır ve suların dışarı akmasına neden olur. Erken suların gelmesi denen bu eylemi durdurmak anne sağlığı açısından zararlıdır. Anne rahmine ve bebeğin içinde bulunan bu suya geçen mikroplar bir süre sonra anne kanında çoğalmaya da başlayarak sepsis denen kan zehirlenmesi ile anne ve bebek ölümüne yol açabilir.

* Plasentanın önde gelmesi veya yerinden kopup ayrılması (plasenta previa- dekolman plasenta) kanama ve ardından ağrı başlatır.* Sigara kullanımı

* Sosyo-ekonomik düzeyi düşük ailelerde beslenme yetersizliğine bağlı kilo alamama, kansızlık, ağır kaldırılan işlerde çalışma, yoğun stres de erken doğum eylemi başlatır.

* Rahimde doğuştan şekil bozuklukları (çift rahim, perdeli rahim, kalp rahim)

* Rahim ağzı kanseri sebebiyle, konizasyon denilen rahim ağzının önceden kesilip çıkartılma hikayesi

* İyi huylu tümörler olan rahimde büyümeye sebep olan, yer kaplayan miyomlar

* Önceki gebeliklerde ilk 3 ayda sürekli düşük yapma

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ