Genç Bayrak Gazetesi

Her On Vatandaşın Sekizi Borçlu!

Her On Vatandaşın Sekizi Borçlu!

Ülkede yaşanan ekonomik kriz AKP İktidarı tarafından kamufle edilmekte” diyen CHP Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça, ekonomik verilerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Havutça açıklamasında; özel sektörün borçlarının hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu, her on vatandaştan sekizinin bir şekilde devlete, şahıslara veya bankalara borçlu olduğunu ifade etti.

Havutça yaptığı açıklamada şu ayrıntılara yer verdi;

“Birçok işletme kapanmakta, işsizlik artmakta, dolar yükselmekte, vatandaşın kredi ve kredi kartı borçları katlanarak büyümekte, ülkenin en güçlü bankaları şubelerini kapatmakta, halkın ekonomisi kötü giderken, devletin istatistik kurumu TÜİK hep olumlu rakamlar bildirerek kamuoyunu yanıltmaktadır.

Bu çelişkili durum ülkenin içinde bulunduğu çıkmazın kötü yönetilen dış politikayla birleşmesi sonucu 78 milyon vatandaşımızın büyük bedeller ödeyeceğini göstermektedir. Rusya ile ilişkilerin bozulması ile kötü bir sezon geçiren turizm işletmelerinin birçoğu battı. Bunun yanı sıra yaş meyve sebze üreticilerimiz büyük zararlar yaşadı. Beyaz et üreticileri yaşanan bu krizden ötürü büyük darbe aldı. Kendi vatandaşlarımız ülkemizde değil artık yurtdışında yatırım yapıyor. İnsanlar Türkiye’de yatırım yapmaya çekiniyor. AKP İktidarı tarafından el konulacağı ihtimalinden korkuyorlar.

Türkiye’de 27 milyon sade vatandaşın banka gibi finansal kurumlara 500 milyar liralık bireysel kredi ve kredi kartı borcu var. Reel kesim dahil toplam kredi borcu ise 1,9 trilyon lira. Bu ülkemiz için sürdürülebilir bir durum değil.

Her on kişiden sekizi devlete, bankalara ve şahıslara borçlu ve borcunu ödeyemiyor, işsizlik oranı yüzde 10’un üzerinde. Genç nüfusta bu oran yüzde 22’yi buluyor. İhracatımız son 10 yılın en kötü rakamlarında. Türk lirasındaki değer kaybı sürüyor. Kapanan iş yeri sayısında artış var. İflas erteleme başvurularında 2006 yılında sadece 61 olan iflas erteleme başvurusu 2015 ve 2016 yıllarında 1000’i geçmiş durumda. Dev firmalar bile iflas ertelemek için mahkeme kapısında kuyrukta. Piyasada artık çok az firmanın çeki geçerli. Diğerleri karşılıksız çıktığı için kimse çek kabul etmiyor.

Türkiye’de insanlar fakirleşiyor, milli gelir son yıllarda düşüyor. Kişi başına gelir 16 bin dolarlar seviyesinden, 2007’deki rakamlara geriledi ve 9 bin dolar oldu.

Uluslararası yatırımcılar Türkiye ekonomisinin çok kırılgan olduğuna dikkat çekiyor. Özel sektörün borçları hiç olmadığı kadar yüksek.

Bu karamsar tablodan sonra AKP İktidarının ekonomide sorun yok demesi, bankaları ve finans kuruluşlarını baskılaması yani aba altından sopa göstermesi kamuoyunu aldatmadan başka bir şey değil.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ