Genç Bayrak Gazetesi

Irak Erbil’deki ABDüssüne roketler düşüyor

Haluk Ahmet GÜMÜŞ

Haluk Ahmet GÜMÜŞ

  • 16 Mart 2022, 06:08
Irak Erbil’deki ABDüssüne roketler düşüyor. Tahminim fatura İran’a çıkacaktır.
Böylece bu ülkeye askeri müdehaleye giden yolların taşları döşenecektir…
MİLLİYET SON DAKİKA HABERİ: (Haberden alıntı)
IKBY, İran’ı işaret edip füzelerin Irak’ın doğusundan ve yurt dışından ateşlendiğini belirten açıklamalar yaptı.
Erbil’deki gizli İsrail üsleri vuruldu!
Irak’ın kuzeyindeki şehirde ABD Başkonsolosluk binasının yanı sıra birçok farklı nokta 12 balistik füzeyle hedef alındı. Füzelerin İran’dan ateşlendiği bildirilirken, İran devlet televizyonu muhabiri çok konuşulacak bir haber paylaştı.
Son dakika… İran devlet televizyonu muhabiri: Erbildeki gizli İsrail üsleri vuruldu
Irak’ın kuzeyindeki Erbil kentinde gece yarısı 01.00 sularında arka arkaya patlama sesleri duyuldu. Kısa süre içinde, ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu binasının yakınına füzelerin düştüğü ortaya çıktı.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), yurt dışından ateşlenen 12 balistik füzenin Erbil’i hedef aldığını açıkladı. ABD Erbil Başkonsolosluğu’nun yanı sıra Barzanilere ait bir televizyon kanalı binası da hedef alındı. Yerel kaynaklar, binadaki hasar nedeniyle kanalın bir süre yayınlarının kesildiğini bildiriyor.
Füze saldırısından birkaç saat sonra açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington yönetimine ait binaların herhangi bir hasar almadığını aktardı.
IKBY yetkilileri, füzelerin Erbil genelinde maddi hasara yol açtığını ve bir kişinin yaralandığını söyledi.
Saldırının duyulmasıyla en çok merak edilen soru, balistik füzelerin nereden fırlatıldığıydı. IKBY, İran’ı işaret edip füzelerin Irak’ın doğusundan ve yurt dışından ateşlendiğini belirten açıklamalar yaptı.
Bir ABD’li yetkili ise, 12 füzenin İran’dan fırlatıldığını net şekilde söyledi. Birleşmiş Milletler, Erbil’i sarsan füzeleri ‘iğrenç saldırı’ olarak tanımladı.
İran devlet televizyonunda çalışan bir muhabir ise, Erbil’i hedef alan füzelerin İsrail’e ait gizli üsleri vurduğunu ileri sürdü.
TÜRKİYE KINADI
Dışişleri Bakanlığı, internet sitesinde yer verdiği resmi açıklamayla Erbil’i hedef alan saldırıları kınadı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Irak’ın Erbil şehrine bu sabah (13 Mart) balistik füzelerle yapılan saldırıları kınıyoruz. Irak’ta barış ve istikrarı bozmaya yönelik bu tip eylemler asla kabul edilemez. Türkiye, terörle mücadelesinde Irak’ın yanında yeralmaya devam edecektir.”
“Haluk Ahmet GÜMÜŞ adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır”
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ