Genç Bayrak Gazetesi

İtalyan Pirinci Elde Kaldı

İtalyan Pirinci Elde Kaldı

Türkiye’nin pirinç ambarı olarak bilinen Balıkesir’in Gönen ilçesinde, İtalyan cinsi çeltik eken çiftçiler zor durumda kaldı.

Gönen ve çevresinde İtalyan cinsi çeltik eken üreticiler bin pişman oldu. Üreticinin yüzde 75’i İtalyan cinsi çeltik ekerken, yeni cins çeltiklere talep olmayınca çiftçi zora düştü. Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt, “Önce FETÖ darbesi ardından da tüccar çeltik üreticisini bitirdi. TMO’nun açıkladığı taban fiyat tatmin edici olmamasına rağmen, tüccar rakamın çok altında alıyor. Gönen ve yurt genelinde çeltik üreticisini hem FETÖ, hem de yeni ekilen çeltik cinsleri bitirdi. Tarımın elle tutulacak bir yanı kalmadı. Çeltik üreticisi bitti. Çiftçimiz darbe üstüne darbe yedi. TMO’nun açıkladığı taban fiyatı tatmin edici olmamasına rağmen, maalesef piyasaya hakim olan tüccar taban fiyatın çok altında üreticinin çeltiğini alıyor” dedi.

Bu sene Gönen’de çeltik üreticisinin yüzde 75’inin İtalyan cinsi yeni çeltik türlerinin ekimine yöneldiğini hatırlatan Necati Özkurt, “Tüccar ise baldo ve Osmancık arıyor. Yeni çeltik cinslerine talep yok, üreticinin elinde kaldı. Raflarda en kötü pirinç 7 liradan satılıyor. Ancak kazanan üretici değil” şeklinde konuştu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ