Genç Bayrak Gazetesi

Karesi’de Öğrenciler Meclis Başkanını Seçti

Karesi’de Öğrenciler Meclis Başkanını Seçti

Balıkesir’in Karesi İlçesinde bulunan 78 okulda seçim ile gelen öğrenci başkanları, ‘Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri projesi’ kapsamında seçim yaparak 2016-2017 yılı Karesi öğrenci meclis başkanını seçti.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye kurulu başkanlığı tarafından illere gönderilen demokrasi eğitimi ve okul meclisleri, öğrencilere seçme seçilme, oy kullanma, demokratik liderliği benimseme, katılımcı olma ve hoşgörü becerilerinin kazanılması amacıyla Karesi İlçesinde bulunan 78 okulda başkan olarak seçilerek, Balıkesir Lisesi konferans salonunda yapılan seçime katıldılar. Okullarında başkan seçilen öğrenciler’den 13 öğrenci Karesi İlçesi Meclis Başkanlığı için aday oldu. Aday olan öğrenciler kendi aralarında konuşma sırası için kura çektiler. Kura sırasına göre öğrenciler kendilerini tanıtarak, vaatlerini ve yapacakları icraatları 5 dakika içinde oy verecek 65 öğrenciye anlattı. Konu ile ilgili olarak Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay yaptığı konuşmada, “Karesi İlçemizde 78 okulumuzun katılımı ile ‘Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri projesi’ kapsamında İlçe Meclis Başkanımızı seçeceğiz. 13 Okul Başkanımız Meclis Başkanlığı için aday oldular. Güzel bir seçim olmasını arzu ediyorum. Çocuklarımızın daha okul sıralarından itibaren demokrasini güzelliğinin ve demokrasi kültürünü öğrencilerimize yerleştirilmesi açısından Milli Eğitim Bakanlığımız 11 yıl önce başlattı. Bu proje kapsamında bugün ilçemizin bu seçimi gerçekleştireceğiz. Karesi İlçesinde seçilen meclis başkanımız inşallah İl meclisi seçimlerinde de kazanır ve ilimizi de Ankara’da Mecliste Balıkesir’i en iyi şekilde temsil eder” dedi.

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Atatürk İlkokulun da okuyan ve öğrenciler tarafından okul başkanı seçilen Hüseyin Bora Yılmaz, salonda bulunan okul temsilcilerinin 47 oyunu alarak sandık kuruluna üye olarak seçildi. Meclis Başkanlığına aday öğrenciler kendilerini tanıtarak oy istedi. Balıkesir Lisesinde yapılan Karesi İlçesi Öğrenci Meclis Başkanlığı seçimine Fatih İlkokulu Dilay Uslukan, Özel 52 Evler İlkokulu Melike Özen, Tatlıpınar İlkokulu Radife Doğru, Final Temel Lisesi Elvin Aydın, Balıkesir Lisesi Ali Kemal Güç, Şule Yüksel Kız Anadolu İ.H.Lisesi Ahsen Tutar, Albay Cafer Tayyar, Nuran Oğuz A.L.Necip Demirkan, Anadolu İ.H.Lisesi Zafer Can Başaran, Rahmi Kula A.L. Çağlar Orçan, GMK.Mesleki Tek.A.L. Batuhan Dolu, Adnan Menderes A.L. Muhammad Furkan Önder, TC Ziraat Güzel Sanatlar L. Mehmet Saz ve Sırrı Yırcalı A.L. Recep Börteçin Nişancı aday olarak katıldılar.

Yapılan seçimin sonunda Balıkesir Lisesinde yapılan 2016-2017 yılı Karesi İlçesi Öğrenci Meclisi başkanlığı seçimlerinde 29 oy alan Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci temsilcisi Zafer Can Başaran Karesi İlçesi Meclis Başkanı olarak seçildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ