Genç Bayrak Gazetesi

Kobi’lere “Tobb Nefes” Kredisi Desteği

Kobi’lere “Tobb Nefes” Kredisi Desteği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ziraat Bankası ve Denizbank arasında imzalanan TOBB Nefes Kredisi tanıtım toplantısı Balıkesir Ticaret Odası (BTO)Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Ermişler, Kredi Garanti Fonu (KGF) Şube Müdürü Kubilay Özbay, Denizbank Marmara Bölge Müdürü Burak Bozkaya ve Denizbank Balıkesir Şube Müdürü Okan Öz’ün katılımıyla gerçekleşti. Şuan ki ekonomik süreçte üyelerinin ağırlıklı bir bölümünü oluşturan KOBİ’lerin en büyük sorunlarından birisinin finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar olduğuna değinen BTO Başkanı Fahri Ermişler”Bu nedenle ülke ekonomisinde önemli yer tutan KOBİ finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere “TOBB Nefe Kredisi” adı altında TOBB, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş. arasında bir protokol imzalanmıştır. TOBB söz konusu projeye 100 milyon lira mevduat kaynağı tahsis etmiş ve Oda ve Borsalarımızın üyelerine belli kriterler dahilinde dağıtımını sağlamıştır. Ayrıca, projeye Oda ve Borsalarımızın da katkı yapmasına imkan sağlanmıştır. Oda yönetim kurulumuz yapmış olduğu değerlendirme sonucunda üyelerimizin Nefes Kredisinden mümkün olan en yüksek faydayı sağlamaları için TOBB ile imzalamış olduğu protokol ile söz konusu projeye TOBB’nin tahsis ettiği kaynağa ilave olarak 1 milyon 500 bin lira tutar ile katkı sağlamıştır. Nefes Kredisinde kredilendirmede tüm risk ve teminatlandırma protokol imzalanan bankalar ve Hazine Müsteşarlığının sağladığı destekle Kredi Garanti Fonu A.Ş.’ne ait olacaktır. Kredilendirme sürecinde TOBB ve Oda/Borsalarımız kredi talep eden firmalar üzerinde herhangi bir kredi onayına iştirak etmeyecek, referans vermeyecektir” dedi.

Kredi üst limiti 100 bin lira

Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş.’nin Balıkesir ve ilçelerinde bulunan herhangi bir şubesine başvurarak kredilerini kullanabileceklerini belirten Başkan Ermişler “Üyelerimiz için kullanabilecekleri kredi üst limiti 100 bin liradır. Üyelerimizin kullanacağı kredinin vadesi 12 ay olup, Aylık eşit taksitli olarak kullandırılacaktır. Vadenin uzatılması yada kısaltılması mümkün değildir. Kredi ana para dönüşleri tekrar kredi olarak kullandırılmayacaktır. Kredinin brüt faiz oranı aylık yüzde 0,825, yıllık yüzde 9,90’dır. Protokol imzalanan bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek 250 lira ve Hazine Müsteşarlığı’nın talep edeceği kefalet başvuru bedeli ve komisyon dışında üyelerimizden herhangi bir masraf talep edilmeyecektir. KOBİ vasfına haiz üyelerimiz, TOBB Nefes Kredisine başvurabilmek için öncelikle Odamızdan, açıklama olarak, “TOBB Nefes Kredisi içindir.” İbareli faaliyet belgesi alacaklardır. Bu belge olmadan bankalar talep kabul etmeyecektir. Daha sonra üyelerimiz İl ve ilçelerindeki yukarıda anılan iki bankanın herhangi bir şubesine giderek, bankanın talep edeceği kredi evrakları ile müracaat edebilecektir. Söz konusu TOBB Nefes Kredisinin Oda üyelerimiz ve Ülkemize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Amaç kaynaklara daha hızlı ulaşmasını sağlamak

Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) oluşumu hakkında bilgiler veren KGF Şube Müdürü Kubilay Özbay “Kredi Garanti Fonu hissedarları içerisinde KOSGEB üçte bir hisseye sahip, üçte biri bankalarımızın, üçte biride Ticaret Odalarının oluşturduğu Odalar ve Borsalar Birliğinden oluşmaktadır. Banka, firmaların ve devletin bir araya gelerek oluşturduğu bir kurum. Kredi Garanti Fonu kendi iç tüzüğü gereği bankalarla olan çalışmalarında firmaların kredi talep etmeleri durumunda onlara kefil olarak teminatlanmalarında yardımcı olan bir kurumdur. Firma bankadan kredi istediğinde teminatları yeterli değilse KGF’ye baş vurur ve KGF’de bankaya kefil olur. Bu nefes projesi ise yine aynı üçgen içinde devam eden Deniz ve Ziraat Bankalarının katılımıyla ortaklaşa yürütülen bir projedir. Burada amacımız firmaların bazı bürokratik işlemlerden kurtulması hemde kaynaklara daha hızlı ulaşmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkmış bir projedir. Bu projeden 2 ayda 70 binden fazla firmanın yararlanması bekleniyor. Bu kredi kullanımında yarı yarıya zaman tasarrufu saplanmaktadır ve firmalara aktarılan kredilerin de ekonomiye katkısı amaçlanmaktadır” şeklinde konuştu.

KOBİ’lere nefes aldırac proje

KOBİ yapılanmaları hakkında bilgiler veren Denizbank Marmara Bölge Müdürü Burak Bozkaya “Reel sektör bankaların bir araya gelip, kaynaklarını da bir arada değerlendirip bunu da reel sektöre yayması açısından da çok çok önemli. KOBİ 40 milyon altında cironun altında olan ve 250 çalışanın altında olan ve Ticaret Odasına kayıtlı olan KOBİ’lerimiz yararlanabilecek bu krediden. KOBİ’lerin ihracattan, ihracattan ve istihdamdan diye bakıldığı zaman aldığı pay bunun en düşüğü yüzde 65’dir. Ama kredilerden aldığı pay yüzde 24’dür. Bu vesileyle KOBİ’lerimize nefes aldırtacak bir projeyi hayata geçirmenin de mutluluğu içindeyiz. Faiz oranına dikkat ettiğiniz zaman banka olarak şuna dikkat edeceğiz ekonomiye firmaya nefes verecek can katacak ve büyümeyi tetikleyecek bir kredi olmasın düşüncesinden bir hareketle bir re finansman olmamasına bakacağız. Yani bir başka kredinin kapatılması anlamında kullanılmamasını ön görüyoruz. Ekonominin canlanmasını sağlamak için bu kullanılan kaynağın mevduat olarak kullanılmaması gerektiriyor. Çünkü faiz oranına baktığınız zaman 9.90’lık faiz oranı şuanda piyasada ne kredide nede finansman ürününde gerçekten yok. Bu kaynağın gerçekten ekonomiye gitmesi için mevduata yönelmemesi lazım” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ