Genç Bayrak Gazetesi

Mama Değil Anne Sütü !

Mama Değil Anne Sütü !

Anne ve bebek dostu kuruluşların, hastanelerine mama, biberon ve emzik gibi zararlı şeyleri sokmadıklarını, bu hastanelerin mama, biberon ve emzik düşmanı olduğunu söyledi. Özdemir, “Bu ödülü almak kolay bunu korumak daha zor” dedi.

İl Sağlık müdürü Doç. Dr. Kemal Memişoğlu, anne sütünün yararlarına değinerek, “Anne sütü hem sıcak hem de steril olduğu için bebeğin besleyici her türlü ihtiyacını karşılayabilir. Keşke günlük hayatımızdaki yiyecekler de anne sütü gibi bedava olsa ve dünyada savaş olmasa” diye konuştu.

İstanbul Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Uzman Doç. Dr. Onur Özlem Köse ise Türkiye’de ilk 6 ayda sadece anne sütünün kullanıldığının, 24 aya kadar bebeklerin yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerektiğinin altını çizdi.

“ZORLU VE UZUN BİR SÜRECİN ÖDÜLÜ”

Bayındır İçerenköy Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Bölümü Müdür Yardımcısı Mine Ramadanoglou; 2012 yılından bu yana anne ve bebek dostu hastane olmanın kriterlerini yerine getirmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarına dikkat çekerek, şu bilgileri verdi:
“Bu ödül zorlu ve uzun bir süreç sonunda, kriterlerin hepsini karşıladıktan sonra verildi. Anne ve bebek dostu hastane olmanın kriterleri gebelikten itibaren başlıyor. Gebelerin anne sütüne özendirilmesi, ilk 6 ay anne sütü verilmesine teşvik edilmesi, biberon, emzik ve mama gibi ek gıdalardan ya da nesnelerden kullanımından uzaklaştırılması için belli eğitimler veriliyor. Annelerle birlikte hastane personeli de belli periyotlarla bu alanda sürekli eğitimler alıyor. İl Sağlık Müdürlüğü dönem dönem hastaneye gelerek denetimler yapıyor. Biz hastane olarak anne ve bebek dostu hastane olmanın önemine inandık ve bu alandaki çalışmalarımızı aralıksız sürdürerek tamamladık. Bu nedenle zorlu ve uzun bir sürecin sonunda anne ve bebek dostu hastane seçilmek bizi çok mutlu etti.”

“UNVANI ALMAK DEĞİL KORUMAK ÖNEMLİ”

Bayındır İçerenköy Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Üzeyir Yerdelen de “Unvanı almaktan çok korumak önemli” diyerek, şöyle devam etti:“İl Sağlık Müdürlüğü’nün en çok önem verdiği nokta da devamlılık. Biz de hastane olarak bu unvanı sadece etiket olması için değil; gerçekten anne ve bebek sağlığına, anne sütüne verdiğimiz değerden dolayı önemsiyoruz. Bu nedenle hastanemizden taburcu olduktan sonra da annelerle iletişime devam ederek onlara emzirmeyle ilgili gerekli bilgileri vermeyi sürdürüyoruz.”

Bayındır Sağlık Grubu Hakkında
Bayındır Sağlık Grubu’nun temeli, 1992 yılında o zamanki adıyla Bayındır Tıp Merkezi ile hizmet vermeye başlayan Bayındır Hastanesi’ne dayanmaktadır. İş Bankası iştiraklerinden olan grup, kısa sürede sağlık alanında referans kurumlardan biri haline gelmeyi başarırken, bunda, tam zamanlı çalışan deneyimli hekim kadrosunun yanı sıra, hedeflenen nitelikli hizmet anlayışını sağlamak için kurum tarafından özümsenen temel değerler de önemli rol oynamaktadır. Etik değerlere saygılı, kanıta dayalı tıp ve hasta odaklı hizmet anlayışına sahip Bayındır Sağlık Grubu; Bayındır Hastanesi Söğütözü ile başlayan bu anlayışını kısa sürede Bayındır Hastanesi Kavaklıdere, Bayındır Hastanesi İçerenköy, Bayındır Tıp Merkezi Levent ve İstanbul’da sayısı 5’e ulaşan Bayındır Diş Klinikleri’nde de başarıyla uygulayarak, vermekte olduğu sağlık hizmetinin etki alanını genişletmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ