Genç Bayrak Gazetesi

Milletvekilleri, Bakan Çelik’le Görüştü

Milletvekilleri, Bakan Çelik’le Görüştü

Ak Parti Balıkesir Milletvekilleri Mahmut Poyrazlı, Sema Kırcı, Ali Aydınlıoğlu ve Kasım Bostan; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’le Milli Tarım Projesi ve Balıkesir’de tarımın gelişmesi için yapılacak çalışmalar konusunda fikir alışverişinde bulundu. Doğal hayatın korunması konusunda oldukça hassas olan Tarım Bakanı Çelik görüşmede Erdek’te bundan sonra kurulacak midye çiftliklerinin çevreyi ve ilçe turizmini olumsuz etkilememesi için bazı düzenlemeler yapılacağına karar verildiğini belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Balıkesir’de ve tüm Türkiye’de üreticimizin boşa kürek çekmemesi ve ürünlerinin hak ettiği değere ulaşması için geçtiğimiz günlerde yeni bir modele geçildiğini belirterek “Bunlardan birincisi havza bazlı destekleme modeline geçiyoruz, ikincisi ise hayvancılık destekleme modelinde yerli üretime dayalı bir destekleme modeli. Bunların hepsine birden milli tarım projesi diyoruz. Bugüne gelirken birçok başarılara imza attıktan sonra yaptığımız düzenlemelerle bu iki alanda da inşallah önemli bir dönüşüm gerçekleştirmiş olacağız.” dedi.

“Türkiye’de 24 milyon hektarlık tarıma elverişli arazi mevcut, 32,5 milyon parselimiz var. Toplulaştırma ve sulama aciliyetlerimiz konusu da hem Balıkesir için hem Türkiye için önemli. Toprağımızı suyla buluşturamadığımız sürece ciddi kayıplar yaşamaya devam edeceğiz. Havza bazlı üretime dayalı destekleme modeli” ve “hayvancılıkta yerli üretimi destekleme modeli” olmak üzere iki ana temelden üzerine oluşturulan “Milli Tarım Projesi”ne göre, 2023’te tarımsal hasılanın 150 milyar dolara, tarımsal ihracatın ise 40 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor.”

Midye çiftliklerine düzenleme

Balıkesir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Sema Kırcı, Bakan Çelik’e Erdek’te midye çiftlikleriyle ilgili bir dosya sundu ve Erdek’in ülkemizdeki cennet köşelerinden biri olduğunu, mavi bayraklı koylara sahip böyle güzel bir coğrafi alanı korumak konusunda yeni bir düzenleme yapmasının önemini ifade etti. Kırcı, iç turizmin yanısıra son yıllarda uluslararası destinasyon açısından da gelişme gösteren koyların korunmasının, bölge turizminin gelişmesine katkıda bulunacağından bahsetti. Çiftliklerin yerlerinin yeniden düzenlenmesiyle konunun çözüme kavuşacağını ifade etti. Kırcı, “Bölge ekonomisinin büyümesi için faaliyetlere destek verirken, çevreyi de koruyarak ekonomi-doğa dengesini yüksek standartlara ulaştırmalıyız” dedi.

Bakan Çelik konuya hassasiyetle yaklaşarak ilçe turizmini olumsuz etkilemeyecek şekilde, şu an ön izin aşamasında olan bazı tesislerin yerlerinin değiştirilmesine karar verildiğini belirterek çevreyi koruma konusunda hükümet ve bakanlık politikalarına değindi. Halka rağmen, doğaya rağmen kararlar almayacaklarını, gerekli önlem ve değişikliklerin de yapılacağını ifade etti.

Balıkesir’e damızlık gebe düve üretim merkezi

“Proje kapsamında hayvancılıkta yerli üretimi destekleme modeliyle 25 şehirde mera hayvancılığı yetiştirici bölgeleri” oluşturulacak. Türkiye’deki toplam mera varlığının yüzde 52’sini, büyükbaş hayvan varlığının da yüzde 32’sini barındıran bu illerdeki meralar, hayvancılık yapmak isteyenlere “ıslah etmeleri şartıyla” kiraya verilecek. Böylece meraların atıl kalmaması sağlanacak. Balıkesir’in de aralarında bulunduğu 31 şehirde en az 500 baş “damızlık gebe düve üretim merkezleri” de hayata geçirilecek. Bu çerçevede, 4 ayını doldurmuş, tüm aşıları zamanında ve düzenli yapılmış buzağılara 750 lira destek verilecek, ahır ve ağıl yapımına yüzde 50, düve alımına ise yüzde 30 hibe sağlanacak.

Balıkesir tarım ve hayvancılık konusunda stratejik bir konumda bulunuyor

“Balıkesir ilimiz coğrafi yapısı ve iklim koşulları ile bir tarım kentidir. Verimli tarım arazilerinin yaygın olarak bulunduğu Balıkesir, sahip olduğu stratejik konum ile tarımsal ürünlerini kolayca pazarlama olanağına da sahip. Yatırımların dağılımına bakıldığında ekonomik büyüklük bakımından en büyük sektörün tarım ve hayvancılık olduğu görülmektedir. Türkiye tarımsal hasıla bakımından Avrupa’nın en büyük tarım ülkesi konumundadır. 2023 yılı için konulan hedeflere ulaşmak için tarımsal üretimde de kaynakları verimli kullanmamız gerektiğinin farkındayız. Bu gerçekten yola çıkarak, ‘Milli Tarım’ projesini oluşturduk. Başbakanımızın da dediği gibi bundan sonra çiftçilerimiz, kafasına göre değil havzasına göre ekim yapacak.”

Bandırma 17 Eylül Üniversitesine yer tahsisi konuşuldu

Balıkesir Milletvekilleri Mahmut Poyrazlı, Sema Kırcı, Ali Aydınlıoğlu ve Kasın Bostan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’le gerçekleştirdikleri görüşmede Bandırma 17 Eylül Üniversitesi için gerçekleştirilecek arazi tahsisi de konuşuldu.

Görüşmenin sonunda milletvekillerinin Bakan Çelik’i Balıkesir’e davet etmesi üzerine Çelik bu daveti de programına aldığını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ