Genç Bayrak Gazetesi

Moderna Aşısının Sonuçları Açıklandı

Moderna Aşısının Sonuçları Açıklandı
  • 01 Aralık 2020, 07:21

Moderna, haftasonu gerçekleştirilen son aşı denemelerinde sonuçlarının yüzde 94,1 olduğunu açıkladı. Ciddi vakalarda ise bu oranın yüzde 100 olduğu belirtildi.
30 binden fazla kişiyle yapılan aşı çalışmalarında Moderna, 196 koronavirüs hastasının 185’inin aşıyı aldığını, 11’inin ise plasebo aldığını söyledi. Bu hastalar arasındaki otuz kişinin ciddi vaka olduğu bildirildi. Moderna bu otuz kişinin tamamında yani yüzde 100 oranında aşının etkili olduğunu açıkladı.

ABD’li ilaç şirketi Moderna Inc , geliştirmiş olduğu koronavirüs aşısının acil durum kullanım iznini almak için ABD ve Avrupa’daki ilaç düzenleme kurumlarına başvuracak.

İlaç şirketi gerçekleştirdiği son aşama testlerinin nihai sonuçlarında deneysel koronavirüs aşısının tedavide %94.1 etkili olduğunu gördükten sonra acil durum kullanım izni için başvuru yapma kararı aldı.

Şirket iki hafta önce ileri aşama klinik deneyden elde edilen ara verilere göre deneysel aşısının COVID-19’u önlemede %94.5 etkili olduğunu açıklamıştı.

Moderna, koronavirüs aşısının ABD’de acil durum kullanım iznini elde etmek için başvuran ikinci ilaç şirketi olacak. Daha önce ABD’li Pfizer ve Alman BioNTech şirketleri deneysel koronavirüs aşılarının ABD’deki acil durum kullanım izni için düzenleyici kurumlara başvurmuşlardı.

Moderna, ABD’li yetkili düzenleyici kuruma yapacağı başvurunun yanı sıra Avrupa İlaç Ajansı’ndan da koşullu onay almak için müracaatta bulunacağını belirtti.

Şirket, 2020 sonuna kadar ABD’de yaklaşık 20 milyon doz aşısının dağıtımına hazır hale gelmeye yaklaştığını da açıkladı.
/Mynet

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ