Genç Bayrak Gazetesi

Ocakbaşı Sohbetleri: “Türk Kültüründe Alevilik”

Ocakbaşı Sohbetleri: “Türk Kültüründe Alevilik”

Türk Ocakları Balıkesir Şubesinin her hafta düzenlediği ocakbaşı sohbetlerinin bu haftaki konusu “Türk Kültüründe Alevilik”, konuşmacısı yazar Ali Rıza Özdemir oldu.

Aleviliğin yazılı kaynakları ile konuşmasına başlayan yazar Ali Rıza Özdemir, konuşmasını Aleviliğin oluşum süreci ile sürdürdü. Özdemir, Horasan’da Ali evlatları ve sufiler kanalıyla Müslüman olan Türk kitlelerin, daha sonra Anadolu’ya göçünü ve burada Aleviliğin oluşumunu tamamladığını anlattı. Aleviliğin tarihi gelişimini günümüze kadar özetle getirdi. Aleviliğin inanç ve ibadet esaslarını tek tek açıklayan Özdemir, Alevilik’teki Dört Kapı Kırk Makam anlayışını detayları ile açıkladı. Son olarak Türk kültürü içinde Aleviliğin yerini örneklerle anlatan Özdemir, cem erkânının Türkçe icra edilmesine önem vurgu yaptı. İbadet dili olan dillerin daha uzun süre yaşadığını ve daha geniş alana yayıldığını örneklerle anlattı. Alevi ozanlarının ve şairlerinin onbinlerce şiir yazdığına vurgu yaparak bunun müstakil birçok dilde olmadığını ve bu yaratılan bu zenginliği bir iftihar olarak görmek gerektiğini ifade etti. “Alevilerin dip kültürü, en saf haldeki Türk kültürüdür. Alevilik, vahiy ile kültürü birbirinden ayırarak büyük bir başarının sahibi olmuştur. Dinin özüne odaklanmış ve ruhuna dikkat kesilmiştir. Din ile vahyi karıştırırsak Türk olmayız, Arap oluruz. ‘Bizi kandıran bizden değildir’ yahut ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ bir din anlayışından cüppeye sarığa indirgenen bir din, Türk’ün dini olamaz.” dedi.

Programın sonunda Türk Ocakları Şube Başkan İsmail Acar, Ali Rıza Özdemir’e teşekkür ederek, bir teşekkür belgesi ve Cemal Kutay’ın “Cumhuriyetin Manevi Mimarları” kitabını hediye etti. Başkan Acar 29 Aralık Perşembe akşamı saat 20:00’de yapılacak olan ocakbaşı sohbetinin konusunun Seyit Ahmet Arvasi olacağını duyurdu ve Balıkesir halkını ocakbaşı sohbetlerine davet etti

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ