Genç Bayrak Gazetesi

Ocakbaşı Sohbetleri “Türkiye Ekonomisindeki Son Gelişmeler”

Ocakbaşı Sohbetleri  “Türkiye Ekonomisindeki Son Gelişmeler”

Türk Ocakları Balıkesir Şubesinde ocakbaşı sohbetlerinin bu haftaki konuğu Gazeteci – Yazar Süleyman PEHLİVAN oldu. Süleyman PEHLİVAN ocakbaşı sohbetinde “Türkiye ekonomisindeki son gelişmeler” hakkında konuştu.
Süleyman PEHLİVAN ocakbaşı sohbetinde kısaca şunları söyledi:
“Türkiye’nin günümüzdeki ekonomik problemlerini anlayabilmek için1999 – 2002 yıllarından bahsetmek gerekmektedir.
57. üçlü koalisyon hükümeti göreve başladığında enflasyon %79.6 idi. Ancak bu rakamın büyük çoğunluğu talep enflasyonu idi. Zamanın hükümeti doğru bir kararla talep enflasyonu ile mücadele edebilmek için sıkı para politikaları uyguladı ve 2002 yılında iktidarı devrederken enflasyon %29.6’ya inmişti.
3 Kasım 2002’den itibaren iktidara gelen AKP hükümetleri ise, bir önceki dönemde talep enflasyonu bitirilmiş, maliyet enflasyonu devam ediyor olmasına rağmen, sıkı para politikalarına devam etmesi yani maliyet enflasyonu yerine talep enflasyonuyla mücadele etmesi piyasalarda ciddi bir daralmaya neden olmuş, esnaf ve sanayici az bir karla yada maliyetine satış yapmaya mecbur bırakılmıştır.
Bu durum daralmanın yanı sıra sermaye birikimini ve tasarruf oranlarının olağanüstü derecelerde düşmesine yol açmıştır.
Ayrıca AKP iktidarları dönemlerinde sadece yol – köprü yapımı ve çiçek, ağaç dikimiyle oyalanıldığından yeterli oranda üretim artışı sağlanamamış, üretime yönelik yatırımlar yapılamamıştır.
Üretimin özellikle teknolojik üretimin artırılamaması sonucu Türkiye döviz darboğazına girmiştir.
Bu durum 7-8 yıl boyunca yabancıların fonlamasıyla tolere edilmiş ama şimdi deniz bitmiştir.
Sonuç olarak Türkiye’nin kurtuluşu birçok alanda üretimin arttırılması dolayısıyla da ithalatın azaltılması ihracatın artırılmasıdır.” dedi.
Programın sonunda Türk Ocakları Balıkesir Şubesi Başkanı İsmail ACAR, Gazeteci – Yazar Süleyman PEHLİVAN’a teşekkür etti. Türk Ocaklarına yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine bir teşekkür belgesi ve Prof. Dr. Mustafa KAFALI’nın “Anadolu’nun Fethi ve Türkleşmesi” kitabını hediye etti. Başkan ACAR Nihal ATSIZ’ın ölüm yıldönümü sebebiyle 15 Aralık 2016 Perşembe günü saat 20:00’de yapılacak olan ocakbaşı sohbetinde Salim BAŞARAN tarafından hazırlanan Nihal ATSIZ hakkındaki bilgisayar sunumunun yapılacağını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ