Genç Bayrak Gazetesi

Ruhunuza Sağlık

Ruhunuza Sağlık

Ruh sağlığı kişilerde yeti yitiminin engellenmesi ve yaşam kalitesinin korunması açısından önemlidir. Sosyal hayatta, iş yaşamında, toplumsal katılımlarda beklenen performansı sağlayamama, içe kapanma, yalnızlaşma, üretim kapasitesinin azalması yeti yitimi olarak tariflenmektedir ve Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre en fazla yeti kaybına sebep olan 10 hastalık grubundan 5 tanesi ruh hastalıklarındandır.

Bu hastalıkların sırasıyla Depresif Bozukluklar, Alkol Kullanımı, Bipolar Bozukluk, Şizofreni ve Obsesif Kompulsif Bozukluk olduğunu belirten Medicana Konya Hastanesi Psikiyatr Hatice HARMANCI bilgi verdi

Ruhsal Hastalıklar Önemli Bir Halk Sağlığı Sorunu

Ruhsal hastalıklar sık görülmesi ve toplumun her kesimini etkilemesi açısından önemli bir halk sağlığı sorunudur. Tedavi edilmezlerse kişisel, toplumsal ve maddi kayba neden olurlar. İnsanların % 25’i yaşamlarının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkilenir. 75 yaşına gelmiş kişiler arasında herhangi bir ruh hastalığı yaşamış olanlar yarıdan çoktur (% 50,8). Belli bir zaman diliminde nüfusun %10’unda ruhsal hastalık görülür. Bugün dünya üzerinde yaklaşık 450 milyon kişinin ruhsal sorunları olduğu, 20 milyon insanın da ruhsal sorunlar nedeniyle yardım arayışı içinde olduğu bilinmektedir. Birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuran yaklaşık her dört kişiden birinin başvuru nedeni ruhsal sorunlar ve bunların çoğu yetersiz tedavi görmektedir.

Değişen dünya algısı, savaşlar, kayıplar, göçler, artan iş yükü, sosyal içe çekilmelerle daha çok yalnızlaşan insanların kendini ifade edebilme güçlükleri ve iletişim becerileri azalmakta ve ruhsal hastalıkların görülme oranları artmaktadır.

Yaşlılarda artan yaşla birlikte eklenen fiziksel hastalıklar, ilaç kullanımları, eş ve akran kayıplarının olması psikiyatrik hastalıkların daha sık görülmesine sebep olabilmektedir. Ruhsal hastalıkların bir damgalanma aracı görülmesi tedaviye ulaşımı geciktirmekte veya engellemektedir.

Ruh sağlığının korunması için toplumun yaş kalitesinin arttırılmasına, bireysel ifade özgürlüğünün sağına, toplumsal üretkenliğin geliştirilmesine, kendine yetebilen sağlıklı bireylerin yetiştirilmesine olanak sağlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ